» آموزش » وی چین VeChain چیست + هرآنچه که باید بدانید
آموزش - بررسی - کوین ها

وی چین VeChain چیست + هرآنچه که باید بدانید

2022-03-12 00106

ارز دیجیتال وی چین چیست؟

وی چین (VeChain) یک مجموعه خدمات بلاک‌چینی بوده و از نخستین بلاک‌چینی‌هایی است که به طور انحصاری برای تأمین نیاز کاربران ایجاد شده است. هدف اصلی این اکوسیستم تجاری توزیع‌شده، ایجاد سهولت در فرآیندهای کسب‌وکارهای مختلف در سراسر جهان بوده است.

انعطاف‌پذیری این پلتفرم کاربران را قادر ساخته تا یک محصول را از کارخانه تا مصرف‌کننده نهایی، صرف‌نظر از اینکه محصول یک لباس برند باشد یا نوشیدنی یا دارو، پیگیری کنند.

شرکت وی چین با برخورداری از قدرت زنجیره عمومی خود یعنی وی چین تور (VeChainThor)، مدیریت زنجیره تامین، مبارزه با جعل و تقلب و همچنین تشویق به کاهش تولید کربن را بر بستر بلاک‌چین امکانپذیر ساخته است.

یکی دیگر از کاربردهای توکن وتور (VTHO) پرداخت هزینه‌های تراکنش در این پلتفرم است و عملکردی مشابه گس اتریوم (gas fee) دارد. رمز ارز اصلی این شبکه وت (VET) نام دارد که به‌عنوان توکن پرداختی یا پول در قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 ارز دیجیتال وی چین چیست؟
ارز دیجیتال وی چین چیست؟

تیم وی‌چین را چه کسانی تشکیل می دهند؟

مدیر ارشد اطلاعات تیم وی‌چین فردی به اسم سانی لوو (Sunny Lu) است که شغل اصلی او مدیریت فناوری اطلاعات یا همان آی‌تی و پروژه‌های سیستم اطلاعاتی برای برندهای لوکس است. از مهم‌ترین سمت‌هایی که او در آن مشغول به فعالیت بوده به مدیریت ارشد اطلاعات شرکت لویی ویتون در چین می‌توان اشاره کرد.

از دیگر اعضای تیم مدیریت وی‌چین، جی ژانگ (Jay Zhang)، مدیر ارشد مالی این تیم است که دارای ۱۷ سال تجربه در زمینه اطمینان‌بخشی فناوری اطلاعات است. بو شین (Bo Shen) نیز در سمت مشاور این تیم مشغول به فعالیت بوده که مؤسس شرکت فنبوشی کپیتال (Fenbushi Capital) است.

 تیم وی‌چین را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟
تیم وی‌چین را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

مشارکت های تیم وی چین

تیم توسعه‌دهنده وی چین به‌دنبال آغاز مشارکت با شرکت‌های بزرگی همچون پرایس واتر هاوس کوپرز PwC و DNV GL است. با همکاری دوجانبه با شرکت چندملیلتی حرفه‌ای خدمات PwC، امکان دسترسی به شبکه گسترده مشتریان این شرکت در سراسر جهان فراهم می‌شود. شرکت ۲۰ میلیاردی DNV GL ارائه‌دهنده خدمات به شرکت‌های برق، نفت و گاز، شرکت‌های دریایی و شرکت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر است. نقش این شرکت در همکاری با تیم وی چین، ایجاد افق‌های جدید برای پلتفرم وی چین نسبت به میزان زیادی از مشتریان بالقوه است.

 مشارکت‌های تیم وی چین
مشارکت‌های تیم وی چین

رقبای وی چین

اگر بخواهیم به مقایسه پروژه وی چین با سایر پروژه‌های مشابه از منظر زنجیره تامین بپردازیم، پلتفرم‌های والتون‌چین (Waltonchain) و مُدوم (Modum) مثل پلتفرم وی چین مجهز به فناوری بلاک‌چین است. اگرچه با در نظرگرفتن این واقعیت که هر سه پروژه روی حوزه‌های کسب و کار مختلفی تمرکز دارند همین مسئله احتمال رقابت آنها با یکدیگر را کم می‌کند.

تمایل به سرمایه‌گذاری در پلتفرم نرم‌افزارهای غیرمتمرکز و علاقه به این حوزه در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با رقبای موجود در آن زمان مانند اتریوم (Ether)، کاردانو (Ada)، ایاس (EOS) و نئو (NEO) که همه با افزایش قیمت مواجه بودند بیشتر شد.

 رقبای وی چین
رقبای وی چین

نحوه کار وی چین

وی چین در ابتدا تحت عنوان یک شرکت زنجیره تأمین بلاک‌چینی آغاز به کار کرد اما از همان موقع به یک پلتفرم اپلیکیشن کامل تبدیل شد.

مانند بسیاری از پلتفرم‌های بلاک‌چین، شبکه بلاک‌چین وی چین به صورت بیزینس محور پایدار و مقیاس‌پذیر کار می‌کند. در این اکوسیستم مثل سایر دفتر کل‌های توزیع شده‌ (DLT)، تاریخچه کلیه تراکنش‌های صورت‌گرفته، امکانپذیر است.

کسب و کارهایی که می‌خواهند اپلیکیشن غیرمتمرکز مختص به خود را بر روی بلاک‌چین وی چین تور ایجاد و مستقر کنند این امکان برای آنها فراهم شده  است.

در بلاک‌چین وی چین تور از ساز و کار اجماع اثبات اعتبار (PoA) استفاده شده است. به این معنی که قدرت به تعداد خاصی از گره‌ها یا نودهای شبکه بلاک‌چین وی‌چین تور محول شده تا تاییدکننده تراکنش‌ها باشند. در واقع مستر نودهای شبکه که با ذخیره و نگهداری حداقل ۲۵ میلیون واحد VET به این رتبه رسیده‌اند، تایید بلاک‌های حاوی اطلاعات تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

طبق توضیحاتی که در نسحه دوم وایت‌پیپر (Whitepaper) وی چین آمده، به طور میانگین در هر ۱۰ ثانیه یک بلاک در زنجیره وی‌چین تور ایجاد می‌شود. در الگوریتم اجماع این بلاک‌چین، یافتن هش تراکنش امری رقابتی محسوب نمی‌شود، بلکه هربار به صورت رندوم به هر یک از این مستر نودها این فرصت داده می‌شود.

۳۰ درصد از کل VTHO استفاده‌شده برای انجام تراکنش‌های موجود در آن بلاک، به ماینر تعلق گرفته و مابقی ۷۰ درصد آن سوزانده می‌شود.

 نحوه کار وی چین
نحوه کار وی چین

اعتماد در زنجیره تامین

رهگیری کالا از زمان تولید تا مصرف در بلاک چین وی چین با استفاده از ترکیبی از فناوری بلاک‌چین و تراشه هوشمندی که ساخته‌ خود این شبکه است انجام می‌شود. تراشه هوشمند وی چین را می‌توان در تکنولوژی‌های متنوعی همچون اینترنت اشیا (IoT) از قبیل تراشه‌های ان‌اف‌سی (NFC)، ردیاب‌های آر‌اف‌آی‌دی (RFID)، یا کیو‌آر کدها (QR) به کار گرفت.

این فناوری هرچند در ظاهر ممکن است خیلی جالب‌توجه و کاربردی به نظر نرسد اما نقش قابل‌توجهی در تضمین کیفیت محصولات صنایع مختلف دارد.

با استفاده از تراشه هوشمند روی کالاها و اسکن آن کاربران براحتی می‌توانند از کیفیت آن کالا اطمینان حاصل کنند و این بدان معناست که با این بلاک‌چین نیاز به اعتماد از بین خواهد رفت. به‌این‌ترتیب با در نظر‌گرفتن این واقعیت که بلاک‌چین دارای سیستم ثبت اطلاعات غیرقابل تغییر است کاربران از دریافت اطلاعات دقیق و درست اطمینان دارند.

 اعتماد در زنجیره تامین
اعتماد در زنجیره تامین

لجستیک و زنجیره تامین

وی چین نه تنها از از تقلب جلوگیری به‌عمل آورده بلکه سبب بهبود سیستم‌های لجستیک از طریق ردیابی ساده‌شده محصولات نیز می‌شود. از آنجا که مدیریت کالا کاری پیچیده و زمانبر است زیر اغلب شامل چندین سیستم جداگانه می‌شود به همین دلیل، ردیابی محصولات در زنجیره تأمین می‌تواند دردسرهای زیادی را با خود به همراه داشته باشد. خصوصا زمانی که داده‌ها باید به‌صورت دستی وارد شده و یا زمانی که داده‌ها بین فرآیندها تغییر می‌کنند.

این در حالی است که با استفاده از بلاک‌چین وی چین شما تنها نیاز به اسکن کالا از طریق تراشه هوشمند آن دارید تا تمامی داده‌ها و اطلاعات مربوط به آن کالا به شما نمایش داده شود. از این طریق شما همیشه و در هر زمان به اطلاعات و گزارش دقیق کالای موردنظر خود دسترسی خواهید داشت.

در صنایعی همچون صنعت غذایی و صنعت کشاورزی که تغییرات دما می‌تواند آسیب زیادی به کل محصولات در یک مجموعه وارد کند، وی چین با ادغام با دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT)، کمک شایانی را به بهبود و کنترل کیفیت خواهد کرد.

 لجستیک و زنجیره تامین
لجستیک و زنجیره تامین

توکن های وی چین

شرکت وی چین در فوریه ۲۰۱۸ به وی چین تور تغییر نام پیدا کرد. تغییری که سبب انتقال کاربری این شرکت از زنجیره تأمین به راه‌حل مرسوم اپلیکیشن غیرمتمرکز تجاری همانند اتریوم شد. در پلتفرم جدید وی چین از دو توکن متفاوت استفاده می‌شود:

  • توکن وی چین (VET)
  • توکن وی چین تور (VTHO)

توکن وی چین (VET)

کاربرد اصلی این توکن در انجام تراکنش‌های مالی روی بلاک‌چین وی‌چین تور و معاملات بازار ارزهای دیجیتال است.

در واقع پیش از اینکه شبکه اصلی وی چین شروع به فعالیت کند، توکن‌های این شبکه توکن VEN (توکن جایگزین (ERC20) بود. بعد از آن و زمانی که وی چین از شبکه اتریوم به بلاک‌چین خود انتقال یافت، توکن VET با ضریب ۱:۱۰۰ جایگزین توکن VEN شد (به این معنا که هر صد توکن VEN معادل یک توکن VET شد).

کسب و کارها از این توکن به‌عنوان پول پرداختی هوشمند استفاده کرده تا بتوانند فعالیت‌های تجاری خود را روی بلاک‌چین اجرا کنند. به این ترتیب هرچقدر توکن‌های VET مربوط به یک شرکت بیشتر باشد اولویت بالاتری در بلاک‌چین خواهد داشت.

توکن وی چین تور (VTHO)

کاربرد توکن وی چین تور که به «توکن انرژی» هم معروف است، در انجام تراکنش‌ها روی بلاک‌چین «وی‌چین تور» است. دارندگان توکن VET قادر هستند توکن VTHO را ایجاد کرده و از آن روی بلاک‌چین «وی‌چین تور» برای انجام قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های کاربردی در بلاک‌چین استفاده کنند.

 توکن‌های وی چین
توکن‌های وی چین

اثبات اعتبار (PoA)

هدف تیم وی چین اجرای یک سیستم به طور کل متمرکز نیست بلکه شبکه وی چین بر اساس یک مدل اجماع اثبات اعتبار (Proof of Authority) یا همان (PoA) کار می‌کند که در آن اعتبار هر نود برای شرکت در فرایند احراز هویت بلاک‌چین، نیاز به تایید دارد. بعد از اینکه اعتبار نودها تایید شد، به استخری از نودهای مجاز پیوسته و تمام این نودها شانس یکسانی برای انتشار بلاک‌های جدید و دریافت پاداش دارند. در این سیستم نودهای غنی مزیت و برتری نسبت سایر نودها نداشته و نیازی به رقابت نودها با یکدیگر و صرف مقدار انرژی زیاد نیز وجود ندارد. شبکه وی چین برای حفظ پایداری خود به نودها وابسته است. به منظور حفظ پایداری شبکه، این نودها توکن VeThor را همانند یک پاداش دریافت می‌کنند.

مقرون به صرفه بودن مصرف پهنای باند در سیستم PoA و افزایش توان عملیاتی شبکه از دیگر ویژگی‌های آن است. به طور خلاصه این به معنای افزایش تعداد تراکنش‌های قابل اجرا در هر ثانیه و افزایش مقیاس‌‌پذیری شبکه است.

 اثبات اعتبار (PoA)
اثبات اعتبار (PoA)

مدل حاکمیت (Governance Model)

با توزیع توکن‌هایVET، اجماع مشخص شده و مدل حاکمیت (Governance Model) وی‌چین از این طریق هدایت می‌شود. دارندگان توکن وی‌چین می‌توانند به طور مستقیم بر آینده این شبکه تاثیرگذار باشند. به‌این‌ترتیب که این افراد و صاحبان توکن‌ها به هیئت‌مدیره کمیته نظارتی وی‌چین رای داده و این کمیته به اتخاذ تصمیمات مربوط به تکنولوژی، نحوه عملکرد و حتی روابط عمومی میان ابعاد دیگر می‌پردازند.

امنیت وی چین

همانطور که بالاتر اشاره شد کاربرد توکن‌های وی چین که با نماد اختصاری VET نمایش داده می شود در تبادل و انتقال ارزش بوده و همانند یک سوخت برای اجرایی کردن قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از دلایل اصلی امنیت شبکه وی چین هم به همین توکن‌ها برمی‌گردد. توکن‌های VET به نودها یا همان گره‌هایی در شبکه وی چین منتقل شده و این عملکرد به بهبود اکوسیستم و افزایش امنیت آن کمک بسزایی می‌کند.

 امنیت وی چین
امنیت وی چین

استخراج وی چین

بر خلاف بسیاری از توکن‌ها که قابلیت استخراج یا ماینینگ دارند این توکن را با وجود اینکه بر بستر شبکه اتریوم کار می‌کند نمی‌توان استخراج کرد و همین موضوع نشان‌دهنده قدرت بالای شبکه وی چین است.

توکن وی چین را چگونه خریداری کنیم؟

همانطور که می دانید برای اینکه بتوانید به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید نیاز به افتتاح حساب کاربری در یکی از صرافی‌های داخلی و یا خارجی دارید. توکن وی چین هم اکنون در بیش از ۵۰ صرافی ارز دیجیتال به علاوه جفت‌های رمزارزی معامله می‌شود.

اگرچه این رمز ارز از حجم معامله روزانه بالایی برخوردار است اما عده زیادی از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به ذخیره و نگهداری طولانی‌مدت آن هستند. از نمونه صرافی‌های معتبر خارجی برای خرید و فروش و مبادله این رمز ارز به صرافی‌هایی چون بایننس (Binance)، بیتفینکس (Bitfinex)، گیت (Gate)، آپ بیت (Upbit)، هوبی گلوبال (Houbi Global) و اف‌تی‌ایکس (FTX) می‌توان اشاره کرد.

اما از مدتها پیش و خصوصا با توجه به رویدادهای اخیر و هشدارهایی در خصوص مسدودشدن حساب کاربران ایرانی در صرافی‌ای خارجی، بسیاری از فعالان این بازار ترجیح می‌دهند به انجام معاملات و فعالیت‌های خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال خود در صرافی‌های ایرانی بپردازند و ریسک مسدودشدن و از دست رفتن سرمایه خود را براحتی قبول نکنند.

صرافی اکسکوینو اولین پلتفرم و بستر قانونی خرید و فروش رمز ارز در ایران است که به عنوان نخستین شرکت دانش بنیان با مجوز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز کرده است. با اکسکوینو می‌توانید به بیش از ۷۰ ارز دیجیتال دسترسی داشته باشید.

اگر شما هم از علاقه‌مندان به خرید و فروش ارز محبوب وی چین هستید می‌توانید این ار را در میان لیست متنوعی از سایر ارزهای دیجیتال اکسکوینو بیابید و به‌راحتی و در سریعترین زمان ممکن آن را خریداری کرده و در کیف پول خود ذخیره کنید. گفتنی است توکن وی چین در حال حاضر با بسیاری از دارایی‌ها، رمزارزها و ارزهای فیات قابل مبادله است.

 توکن وی چین را چگونه خریداری کنیم؟
توکن وی چین را چگونه خریداری کنیم؟

نحوه ذخیره سازی توکن وی چین و انواع کیف پول آن

اگر می‌خواهید ارز وی چین خود را ذخیره‌سازی کنید برای این کار باید از کیف پول مناسبی که آن را پشتیبانی می‌کند استفاده کنید. کیف پول اکسکوینو در این رابطه می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. این کیف پول توسط یک تیم فنی متخصص ساخته شده و کاربران می‌توانند از به‌روزترین کیف پول با دانش بومی استفاده کنند. تنها کافی است آن را روی گوشی خود نصب کنید و به ذخیره و نگهداری این توکن بپردازید.

از دیگر کیف پول‌هایی که می‌توانید برای نگهداری توکن‌های VET خود از آن استفاده کنید کیف پول رسمی این توکن با نام کیف پول وی چین تور (VeChainThor) است که با انتقال توکن‌های خود به آن، پاداش وتور (VTHOR) را هم می‌توانید دریافت کنید.

از کیف پول‌های سخت افزاری که امکان ذخیره‌سازی ارز دیجیتال وی چین را برای کاربران میسر می‌سازد می توان به کیف پول لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) اشاره کرد .کیف پول تراست (Trust) برای سیستم عامل‌های اندروید و آیفون (iOS)‌ اشاره کرد.

نحوه ذخیره‌سازی توکن وی چین و انواع کیف پول آن
نحوه ذخیره‌سازی توکن وی چین و انواع کیف پول آن

آینده ارز دیجیتال وی چین

پروژه وی چین یکی از نوآورانه‌ترین پروژه‌ها در زنجیره تامین محسوب می‌شود. حتی با همکاری و مشارکت‌های بزرگ و مطرح این تیم با شرکت‌هایی مثل PwC می‌توان به آینده آن و ارتقا میزان کاربران و پیشرفت هرچه بیشتر این پروژه امید بیشتر داشت.

با توجه به این موضوع که پلتفرم وی چین در حال حرکت به سمت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز است و به‌رغم انتقادات فراوان به این مسئله، مبتنی بودن آن بر فناوری بلاک‌چین که خود موجب کاهش چالش‌های کسب و کارها و برطرف‌کردن نیازها می‌شود خبر از آینده روشن و پیشرفت این پروژه می‌دهد.

این تا جایی است که جایگاه مهم و قابل توجهی برای ارز دیجیتال وی چین تا نزدیک به ۵ سال آینده برای آن پیش‌بینی شده است و اگر پلتفرم وی چین با سرعت فعلی به پیشرفت خود ادامه دهد، تعجبی ندارد که VET، یکی از برترین‌های پنج تا ده سال آینده باشد.

وی چین با موفقیت بلاکچین را با فرآیندهای کسب و کار فعلی یکپارچه می‌سازد. به این ترتیب آنها را بهینه کرده و منابع جدیدی را آزاد می‌کند.

 آینده ارز دیجیتال وی چین
آینده ارز دیجیتال وی چین

سخن پایانی

مسئله‌ قابل توجه اینکه بنیاد وی چین، از توانایی و قابلیت‌های مناسب و در خور‌توجهی در جهت رسیدن به دستاوردهای بزرگ برخوردار است. از طرف دیگر، همکاری و مشارکت‌های این تیم با فعالان بزرگ و غول‌های این بازار حاکی از آن است که این شرکت ها هم به طور کلی به توسعه و پیشرفت این پروژه علاقه داشته و به آینده مثبت آن امیدوار هستند.

جالب است که بدانید پروژه وی چین تنها به منظور بهبود عملکردهای بلاک‌چین و زنجیره تامین توسعه پیدا نکرده بلکه از دیگر مزایا و ویژگی‌های مهم این پروژه ارائه و توسعه میکروچیپ و سنسورهایی است که جهت اجرای امور مربوط به بلاک‌چین موردنیاز هستند.

در پایان و به عنوان سخن نهایی لازم است خاطرنشان کنیم با بررسی کامل و دقیق و با توجه به نقشه راه این رمزارز، پروژه وی چین می‌تواند به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری‌‌ بلند‌مدت عمل کند، اما به یاد داشته باشید همیشه پیش از تصمیم‌گیری و اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری در یک رمز ارز، بررسی‌های لازم در مورد آن را انجام دهید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×