» آموزش » پلتفرم استاتوس (Status) چیست؟
شبکه استاتوس-ارزجو
آموزش

پلتفرم استاتوس (Status) چیست؟

2022-03-18 00333

ارز دیجیتال استاتوس (Status)چیست؟

پلتفرم استاتوس-ارزجو

ارز دیجیتال استاتوس 

استاتوس یک پلتفرم پیام رسانی و رابط موبایلی است که برای تعامل با اپلیکیشن هایی که روی شبکه اتریوم اجرا می شوند، توسعه یافته اند.Status network token یا همان SNT توکن و یا پلتفرم استاتوس مورد استفاده در پلتفرم است که یک بازار اطلاع رسانی غیرمتمرکز، حاکمیت مشتری های استاتوس ، به همراه محتوای تولید شده توسط کاربر در شبکه را تغذیه می کند.تیم استاتوس امیدوار است ضمن ارتقا پذیرش شبکه، ویژگی هایی نظیر آزادی، امنیت، حریم خصوصی، شفافیت را نیز گسترش دهد.هدف نهایی استاتوس، سرعت بخشیدن به اتخاذ گسترده ای از اتریوم DApps است.این امر با هدف قرار دادن بخش کاربرانی که به سرعت در حال رشد تلفن های هوشمند هستند و کشف و استفاده DApps آسان و شهودی است، حاصل می شود.جدا از برنامه، انجمن Status ابزارهای زیرساختی نیز ساخته است که همه را قادر می سازد به جامعه بپیوندند و وب بهتری را در کنار یکدیگر ایجاد کنند.مؤلفه های اصلی این پلتفرم Incubate ،Embark ،Studio ،Nimbus و Keycard هستند. زیرمجموعه گیری این برنامه از راه اندازی های منبع باز اوایل مرحله، از جمله بودجه، پشتیبانی فنی، مشاوره، انطباق قانونی و نظارتی، طراحی محصول، بازاریابی و ارتباطات و سایر منابع پشتیبانی می کند.

پلتفرم استاتوس چه هدفی دارد؟

بیشتر پیام‌رسان‌ها از سیستم رمزگذاری End to End استفاده می‌کنند. این استاندارد به این معنی است که شرکت ارائه‌دهنده خدمات نمی‌تواند محتوای پیام‌های شما را بخواند؛ اما جریان و گردش اطلاعات در شبکه آن‌ها مشخص است و امکان ردیابی اینکه چه کسی با چه کسی و از کجا در ارتباط است وجود دارد.

پلتفرم Status به‌دنبال این است که با سرویس‌های خود بستری امن برای تبادل میان افراد ایجاد کند. این تیم معتقد است در حال حاضر پیام‌رسان‌هایی موجود از اطلاعات افراد سوءاستفاده می‌کنند و این توانایی را دارند که با توجه به شرایط دلخواه یا تحمیلی از سوی نهادهای نظارتی، اطلاعات را سانسور یا کنترل کنند. استاتوس در تلاش است با ایجاد بستری مطمئن از حقوق افراد حمایت کند که بتوانند به‌صورت آزادانه به گفت‌وگو و تبادل اطلاعات بپردازند.

استتوس چگونه کار می‌کند؟

سیستم ارسال و دریافت پیام در برنامه استاتوس، همتا به همتا است. همچنین به‌خاطر اینکه سرورهای این شبکه غیرمتمرکز هستند، نهادهای نظارتی نمی‌توانند ارتباط را با آن‌ها مسدود کنند.

پیام‌ها در استاتوس با پروتکل ویسپر (Whisper) رمزگذاری می‌شوند. ویسپر مبتنی‌بر اتریوم است و هیچ نیازی به سرورهای متمرکز ندارد. البته بعد از گذشت مدتی و یافتن ایرادات موجود در سازوکار این پروتکل، تیم Vac، یک فورک به نام Waku ایجاد کرد که مشکلات نسخه قبل برطرف شود. این مشکلات شامل مقیاس‌پذیری و پیام‌های Spam می‌شد.

برای ایجاد ارتباط در شبکه استاتوس از Mail Server استفاده می‌شود که با پروتکل‌های گفته‌شده رمزگذاری می‌شوند. در صورت غیرفعال شدن هر سرور، کاربران روی سرورهای دیگر سوییچ می‌شوند. همچنین این قابلیت وجود دارد که کاربران به‌عنوان یک نود، در قالب سرور فعالیت کنند. البته در اسناد Status آماده است که برای پشتیبانی از کاربران، خود استتوس میزبان چند سرور است. چنین چیزی از میزان غیرمتمرکز بودن پروژه می‌کاهد. نکته‌ دیگری که در ارتباط با سرورهای وجود دارد این است که هرچه این سرورها به کاربران از نظر جغرافیایی نزدیک‌تر باشد، سرعت رد و بدل شدن پیام‌ها بیشتر خواهد بود؛ بنابراین شاید استفاده از این برنامه در ایران اندکی دشوار باشد.

پیام‌ها به‌مدت دو هفته در میل سرورها ذخیره می‌شوند. علاوه‌بر این زمانی که کاربری پیامی دریافت و آن را باز کند، پیام در موبایلش ذخیره خواهد شد. پیام‌ها روی بلاکچین ذخیره نمی‌شوند و تنها با استفاده از پروتکل همتا به همتای اتریوم (Devp2p) تحت استاندارد واکو ارسال و دریافت می‌شوند.

ویژگی دیگری که پیام‌رسان Status از آن برای ایجاد امنیت استفاده می‌کند، پروتکل Perfect Forward Secrecy یا به‌اختصار PFS است. در این پروتکل اگر کلید خصوصی کاربر نیز فاش شود، پیغام‌های قبلی او در معرض خطر قرار نمی‌گیرند. پروتکل PFS‌ یک سازوکار به‌عنوان توافق کلید (Key Agreement) دارد که کلیدهای دوره‌ای یا Session کاربر محفوظ خواهد بود. این کلیدها برای رمزگشایی لحظه‌ای پیغام‌ها استفاده می‌شوند.

معرفی سرویس‌های Status

مرورگر: برنامه Status از یک مرورگر نسل ۳ وب برخوردار است که امکان دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز را برای کاربران فراهم می‌کند.

کیف پول نرم افزاری: کیف پول استاتوس به‌طور کامل غیرحضانتی است. از این کیف پول برای ارسال و دریافت رمزارزهای مبتنی‌بر استاندارد ERC20 می‌توان استفاده کرد. علاوه‌بر این امکان ذخیره برخی از توکن‌های مبتنی‌بر ERC721 یا همان NFT مانند کریپتوکیتیز یا دیجیتال آرت ورک (Digital Artwork) در این کیف پول وجود دارد.

کیف پول سخت افزاری (Keycard): کیف پول Keycard، کیف پول سرد پلتفرم استاتوس است که از فناوری NFC برای برقراری ارتباط با گوشی موبایل استفاده می‌کند.

بازار فروش استیکر: کاربران می‌توانند استیکر طراحی کنند و آن را در بازار درون‌برنامه‌ای استتوس بفروشند. خرید و فروش استیکرها با پرداخت SNT انجام می‌شود.

سرویس انتخاب نام: سرویس‌های انتخاب نام برای تسهیل تجربه کاربری استفاده می‌شوند. بعد از ایجاد حساب در برنامه استتوس، برای اینکه بتوانید برای خودتان نام کاربری انتخاب کنید، باید از سرویس انتخاب نام استفاده کنید. این سرویس یکساله است و باید برای آن ۱۰ SNT پرداخت کرد.

تریبیوت تاک (Tribute to Talk): استاتوس این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که آن‌ها بتوانند از کسانی که نمی‌شناسند، در ازای درخواست طرف مقابل برای برقراری تماس، پول دریافت کند.

علاوه‌بر موارد گفته‌شده، کاربران می‌توانند در سیستم DAO این شبکه شرکت کنند و ایده‌های خود در ارتباط با ویژگی‌های جدید را به رای گذارند. سیستم حاکمیتی Status آن را بررسی، تایید یا رد می‌کند.

توکن SNT چیست؟

ارز دیجیتال استاتوس دارای استاندارد ERC20 شبکه اتریوم است. رمز ارز SNT یک توکن کاربردی محسوب می‌شود و در پلتفرم Status کاربردهای مختلفی دارد. از این توکن برای شرکت در رای‌گیری‌ها و DAO استفاده می‌شود.

لازم به‌ذکر است، پلتفرم استتوس در ابتدا یک توکن به‌نام SGT (Status Genesis Tokens) داشته است. این توکن برای راه‌اندازی پلتفرم استفاده شده و به‌کسانی که در مراحل ابتدایی در این پروژه مشارکت داشته‌اند، داده شده است. ۱۰ درصد از عرضه کل توکن SNT به کسانی که توکن SGT دارند، تعلق می‌گیرد. در ادامه به نحوه توزیع ارز دیجیتال Status اشاره می‌کنیم.

مشارکت‌کنندگان عمومی: ۴۱ درصد

ذخیره برای سهام‌داران آتی: ۲۹ درصد

توسعه‌دهندگان اصلی استاتوس: ۲۰ درصد

دارندگان توکن SGT: نزدیک به ۱۰ درصد

استاتوس با چه پلتفرم‌هایی همکاری داشته است؟

برای آشنایی بهتر با پلتفرم استاتوس، بد نیست اگر نگاهی به پروژه‌های مشترک آن با پلتفرم‌ها یا شبکه‌های دیگر بیندازیم. در ادامه به تعدادی از همکاری‌های پلتفرم Status اشاره می‌کنیم.

نیموس (Nimus): پروژه استتوس برای گسترش فعالیت و فضای تحقیق و توسعه خود، با تیم نیموس که تیم اجرایی زبان برنامه‌نویسی نیم (Nim) هستند همکاری کرده است. این همکاری در قالب سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع مورد نیاز انجام شده است. استاتوس در پلتفرم خود از زبان برنامه‌نویسی Nim استفاده می‌کند.

دیسنترالند: استتوس دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که در یک همکاری استراتژیک این امکان را فراهم می‌کند که کاربران بتوانند با استفاده از SNT در حراج زمین‌های دیسنترالند که در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸ برگزار می‌شود، شرکت کنند. این ویژگی از طریق مرورگر و کیف پول Status اجرایی بود.

جمع‌بندی

استاتوس یک برنامه پیام‌رسان است که در فضای وب ۳ فعالیت می‌کند. این پیام‌رسان مبتنی‌بر اتریوم است و قابلیت‌های دیگر مانند کیف پول و مرورگر دارد. نسخه بلاکچینی نرم‌افزارها در حال شکل گرفتن هستند و باید ببینیم کدام نرم‌افزارهای کاربردی که در حال حاضر به‌صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، به بلاکچین منتقل می‌شوند.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×