» آموزش » ارزفگ چیست؟
ارزدیجیتال فگ-ارزجو
آموزش - تازه ها

ارزفگ چیست؟

2022-03-06 04282

ارز فگ توکن(FEG)چیست؟

ارزدیجیتال فگ-ارزجو

ارزدیجیتال فگ (FEG)یه ارز دیجیتال غیر تورمی دیفای هستش. پروژه ی فگ توکن با هدف ایجاد یه بستر غیر متمرکز بر روی بستر اتریوم و بایننس اسمارت چین وارد بازار کریپتوکارنسی شده. نوسانات بازار رو مسیری که ارز FEG در پیش میگیره، میتونه مشخص کنه اما اگه به نحوه ی عملکرد کارکرد این رمز ارز و شبکه اش دقت کنیم، میتونیم موفقیت توکن فگ رو دو چندان ببینیم.

مکانیزم این توکن به گونه ای هستش که مالکین ارز فگ رو به هولد کردنش تشویق می کنه. گردش حساب ارزدیجیتال فگ معادل صد کوادریلیونه و در هر تراکنش، یه درصد کارمزد بین طرفین تقسیم و یه درصد توکن هم سوزونده میشه. این روش باعث کاهش عرضه جانبی و بالا رفتن ارزش رمز ارز در آینده میشه.

البته باید بگیم که، ارز دیجیتال FEG هیچ محدودیتی در سوزاندن نداره. از مزایای این عمل میتونه این باشه که در طی گذشت زمان، تعداد توکن فگ کاهش پیدا میکنه که باعث کمیاب شدن اون و در عین حال به بالا رفتن ارزش پروژه و ارزدیجیتال فگ در بازار کمک می کنه.

نکته جالبی اینجا وجود داره و اون اینه که پروژه فگ به صورت کامل غیرمتمرکز هستش و هیچ کس مالک اصلی فگ نیست. به همین خاطر تمام تصمیمات به نفع جوامع اتخاذ میشه. هر معامله میزان سوختگی ۱ درصد را به وجود میاره که موجب کاهش تامین وقت اضافه  ارزدیجیتال فگمیشه. این طور برنامه ریزی شده تا با انتشار محصولات نوآورانه که پایداری این رمزارز رو تضمین می کنه، پیشرفتی به مراتب بیشتر از قبل به فضای ارز دیجیتال هدیه داده بشه.

تاریخچه ارز دیجیتال فگ توکن

این توکن، برای اولین ‌بار در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ در زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم مورد مبادله قرار گرفت. با توجه ‌به اینکه حداکثر عرضه در گردش این رمزارز معادل ۱۰۰ کوادریلیون تخمین زده شده ، هر کوین FEG ارزش کمی داره و با وجود رشد مداوم قیمت این ارز، الان با قیمتی معادل کسر کوچکی از یک دلار آمریکا به فروش میرسه.

در مورد تیم بنیانگذار ارز دیجیتال FEG باید عرض کنیم که این تیم از افراد ناشناس تشکیل شده که البته این موضوع برای تعدادی از سرمایه گذاران یه هشدار تلقی میشه. علتش هم اینه که چون این ارز از هویت نامشخصی برخورداره اگه روزی این پتلفرم از بین بره دیگه کسی برای پاسخگویی وجود نداره.

از زمانی که این ارز معرفی شده تا بحال، بسیاری از توکن ‌هاش سوزانده شده. بر اساس اطلاعات وب‌ سایت  FEGtoken، تقریباً ۵۸ کوادریلیون توکن در شبکه اتریوم و ۵۶ کوادریلیون توکن در شبکه بایننس اسمارت چین در طی فرآیند توکن سوزی، سوزانده و از دور خارج شدن. این موضوع باعث شده که حداکثر عرضه ۴۲ کوادریلیون توکن در شبکه اتریوم و حدود ۴۴ کوادریلیون توکن در BSC باقی بمونن.

ویژگی های ارز دیجیتال feg

با توجه به گفته‌های قبل، پروژه ارز دیجیتال فگ جزء پروژه‌های دیفای بازار رمز ارزها است. در نتیجه، از جمله توکن‌های غیرمتمرکز است که تحت هیچ مالک حقیقی و حقوقی نیست. از دیگر ویژگی‌های این ارز دیجیتال؛ خاصیت ضد تورمی است. به این صورت که، در هر تراکنش یک درصد از مبلغ معامله به عنوان مالیات دریافت و بین کاربران توزیع می‌شود.

به صورت کلی، ویژگی‌های منحصر به فرد ارز دیجیتال فگ است که باعث محبوبیت شده است. از این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 4% از کارمزد هر معامله در بین دارندگان توزیع می‌شود.
 • با سوزاندن 1% از این ارز دیجیتال، قیمت آن بالا می‌رود.
 • عرضه ارزدیجیتال فگ عادلانه است و هیچ مالکی ندارد و بین خریداران و فروشندگان توزیع می‌شود.
 • هدف از تولید ارزدیجیتال فگ کمک به امور خیریه است.

سرویس های عرضه شده در قالب ارز دیجیتال feg

از نمونه پروژه‌هایی که در قالب ارز دیجیتال فگ ارائه شده است، به صورت زیر دسته‌بندی شده‌اند:

صرافی fegex

این صرافی برای برطرف کردن مشکل بسیاری از صرافی‌ها از جمله؛ یونی سوآپ و پنکیک سوآپ ایجاد شده است که از مهمترین اهداف این صرافی است. این صرافی به صورت مداوم در حال بروزرسانی است. ارز دیجیتال feg به عنوان یک ابزار کلیدی در پرداخت کارمزد در این صرافی نقش دارد.

مرتبط کردن شبکه ها به یکدیگر (رپد)

از دیگر قابلیت‌هایی که پروژه فگ در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، رپد کردن توکن‌ها است. رپد کردن به این معناست که، هر ارز دیجیتال بر روی یک بلاکچین خاص راه‌اندازی شده است. در حالت عادی، نمی‌توان توکن یک شبکه را به شبکه دیگر انتقال داد. از این رو، به قابلیتی که این کار را انجام می دهد رپد کردن توکن می‌گویند. در نتیجه، فگ این قابلیت را دارد که با ایجاد تغییرات جزئی امکان انتقال توکن از یک شبکه به شبکه دیگر را فراهم می‌کند.

نرم افزار fegtrack

به کمک این نرم‌افزار می‌توانید اطلاعاتی از جمله بالانس و ارز ذاتی توکن‌ها، تعداد توکن‌های سوزانده شده، تعداد توکن‌ها در گردش، پیش‌بینی پاداش نگهداری توکن و… را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید. این قابلیت برای هولدرهای ارز feg راه‌اندازی شده است. همچنین، جدیدترین اخبار و برنامه‌هایی که در زمینه شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر مطرح می‌شود، قابل مشاهده است.

نرم‌افزار fegfaucet

این نرم‌افزار برای تشویق دیگر فعالان بازار ارزهای دیجیتال برای ورود به پروژه فگ راه‌اندازی شده است و از طریق اهدای جایزه به افراد، سعی دارد تا آنها را به فعالیت در این پروژه ترغیب نماید.

توکن فگ یا توکن تورم

وقتی که دو سرمایه‌گذار بین یکدیگر، به خرید و فروش ارز فگ می‌پردازند، درصدی به عنوان مالیات یا کارمزد هم پرداخت می‌کنند. کارمزد استفاده شده معمولاً بین دو طرف تقسیم می‌شود، اما در کنار این کارمزد مقداری از توکن فگ هم می‌سوزد. سوختن به این معنی است که آن توکن به طور کلی از بین می‌رود و قابل استفاده نیست. همین سوزاندن توکن باعث می‌شود که کم کم ارز دیجیتال فگ با ارزش‌تر بشود و سرمایه‌گذاران را به نگهداری این آن دعوت کند. این روش می‌تواند نکته‌ای مثبت برای سرمایه‌گذاران ارز فگ باشد. در توکن فگ، محدودیتی برای سوزاندن وجود ندارد، حتی این توکن کسانی که مدام ارز خود را تبادل کنند را جریمه و الباقی سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند. رفتار خاص فگ، عاملی شده که تورم این بازار کاهش پیدا کند؛ از این رو به توکن فگ، توکن تورم هم می‌گویند.

پشتوانه فگ

اگر به دنبال دلیل خوبی برای سرمایه‌گذاری روی رمز ارز فگ بگردیم، مطمئناً پشتوانه‌ای که از ارز فگ می‌شود، یکی از آن دلایل نخواهد بود! شاید فگ بتواند هوای بعضی پروژه‌های دیگر را داشته باشد، اما چیزی به جز ارزشِ توکنِ خود ندارد. با اینکه کارشناسان احتمال می‌دهند آینده روشنی در انتظار Feg است و حتی می‌تواند از باقی توکن‌ها هم به سرعت پیشی بگیرد. اما نداشتن پشتوانه آسیب‌پذیری آن را بیشتر می‌کند.

ارز دیجیتال فگ توسط یک تیم ناشناس بوجود آمده است. متأسفانه همین ناشناس بودن باعث شده که امکان پشتیبانی از سرمایه‌گذاران از بین برود و حتی امتیازی منفی در تحلیل فاندامنتال محسوب بشود.

به طور کلی امروزه مردم از فگ حمایت می‌کنند و به سمت سرمایه‌گذاری روی این توکن آمده‌اند. حمایت خریداران به‌خصوص خریداران حقوقی مهم‌ترین پشتوانه‌ای است که یک رمز ارز می‌تواند داشته باشد و توکن فگ در حال کسب آن می‌باشد. در نهایت این سؤال به وجود می‌آید که «با احتساب این نکات، در رمز ارز فگ سرمایه‌گذاری کنم یا نه؟». پاسخ این سؤال را در ارزجو با هم می‌خوانیم.

 • در رمز ارز فگ سرمایه‌گذاری کنم یا نه؟

پاسخ این پرسش به نحوه سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد، اینکه چقدر سرمایه می‌خواهید روی آن بگذارید و اصلاً چرا به سراغ فگ آمده‌اید. به طور کلی سرمایه‌گذاری روی فگ کار اشتباهی نیست و حتی می‌تواند بسیار مفید باشد! قیمت کم فگ در این لحظه و گذشته‌ای که تا به حال داشته، احتمال رشد چند برابری آن را بیشتر می‌کند؛ اما باز هم نباید تمام سرمایه خود را وارد این ارز بکنید. این نکته برای تمامی ارزهای دیجیتال و حتی تمامی بازارهای سرمایه صدق می‌کند که سرمایه خود را بین چند سهم یا ارز تقسیم کنید. پیشنهاد ما به شما سرمایه‌گذاری کوتاه مدت روی ارز فگ است. در واقع مهم‌ترین امتیاز منفی‌ای که فگ داشت، حمایت ضعیف از آن بود. پشتوانه فقط زمانی برای سرمایه‌گذار پررنگ می‌شود که بخواهد به صورت بلند مدت سرمایه خود را روی یک ارز بگذارد. نکات مثبتی که فگ ارائه می‌کند، مانند ضد تورم بودن آن و یا پاداش‌هایی که می‌دهد، دلیل خوبی برای سرمایه‌گذاری روی این توکن می‌باشد.

مهم‌ترین برنامه‌های گذشته و آینده پروژه فگ

حیات و موفقیت هر پروژه در بازار ارزهای دیجیتال وابسته به برنامه‌هایی است که در قالب نقشه راه معرفی می‌کند. در صورتی که اهداف تعیین شده به خوبی محقق شوند می‌توان نسبت به شرایط و قیمت یک ارز دیجیتال در بازار تا حدود زیادی امیدوار بود. برخی از مهم‌ترین برنامه‌های این پروژه که تا کنون محقق شده است، عبارت‌اند از:

 • لیست شدن در صرافی بونی سواپ، هات بیت و پنکیک سواپ
 • راه‌اندازی fegex، fegfaucet و fegtrack
 • راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی و توسعه اکوسیستم
 • عرضه نرم‌افزارها در گوگل پلی
 • طراحی ابزار معاملاتی مانند نمودار برای FEGex
 • راه‌اندازی استخر FEGtoken در Goldfarm

همچنین برخی از برنامه‌هایی که در آینده کاری این پروژه گنجانده شده است را می‌توان به طور زیر خلاصه نمود:

 • را‌ه‌اندازی اولین توکن SmartDefi
 • ارائه نسخه‌های به‌روزرسانی شده از نرم‌افزارها با قابلیت‌های جدید
 • توسعه و گسترش اکوسیستم ارز feg

ارز دیجیتال فگ توکن را از کجا بخرم؟

به ‌طور کلی دو راه عمده برای خریداری ارزدیجیتال فگ FEG وجود داره. برای خرید فگ میتوان از هر یک از صرافی‌های غیرمتمرکز پنکیک سواپ روی زنجیره بایننس یا صرافی یونی سواپ در شبکه اتریوم استفاده کرد. این صرافی‌ها تا حد زیادی مشابه یکدیگر عمل می‌کنن و فقط نحوه ی دسترسی به پلتفرم ‌های این دو صرافی با هم متفاوته.

ارزدیجیتال فگ رو بر خلاف سایر رمزارزها نمیشه به صورت مستقیم و با پول فیات خرید کنین. البته خرید فگ پیچیدگی خاصی نداره و تنها کافیه تتر، اتریوم و یا بیت کوین رو از هر صرافی ارز دیجیتال خریداری کنین و در ادامه به صرافی هایی که گفته شد انتقال بدین و ارز فگ دریافت کنین.

اگر قصد دارین از صرافی یونی سواپ که روی شبکه اتریوم هستش، استفاده کنین، بایستی خودتونو برای پرداخت کارمزدی سنگین برا انجام تراکنش‌آماده کنین. از اونجایی ‌که اتریوم یه بلاکچین با گواهی اثبات کاره، کارمزدش بسیار بیشتر از زنجیره هوشمند بایننس با گواهی استیک هستش. برای خرید توکن اف ای جی در صرافی یونی سواپ، به توکن‌های اتر احتیاج پیدا میکنین.

اما اگر قصد دارید در هزینه کارمزد تراکنش‌ها صرفه‌جویی کنید در این صورت بایننس اسمارت چین باید انتخاب شما باشه. برای ارزدیجیتال فگ در پنکیک سواپ، نیاز به توکن‌های BNB و یک کیف پول نرم‌افزاری با قابلیت اتصال به صرافی پنکیک سواپ خواهین داشت.

کیف پول های FEG 

قبل از خرید فگ توکن، برای ذخیره  ارز دیجیتال FEG Token حداقل نیاز به یه کیف پول نرم‌ افزاری با امکان دسترسی به یونی سواپ یا پنکیک سواپ خواهید داشت.

کیف پول های نرم افزاری متعددی برای این کار وجود دارن که میشه به کیف پول هایی مانند متامسک، تراست والت، کوین بیس و … اشاره کرد.

اما اگه قصد دارین سرمایه ‌های رمزارزی خودتونو با بیشترین درجه امنیت نگهداری کنین، باید کیف پول سخت ‌افزاری کریپتوکارنسی انتخاب کنین. کیف پول ‌های سخت‌ افزاری به شکل دستگاه‌های فیزیکی به فروش می‌رسن و داده‌ های مربوط به ارزهای دیجیتال شما را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنن. این امر باعث میشه که هکرهای مجازی به‌ هیچ‌ وجه نتونن به ارزهای شما دستبرد بزنن.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز feg پرداختیم. واقعیت این است که پروژه فگ را می‌توان به نوعی در ردیف یکی از پیشروترین پروژه‌های دیفای بازار رمزارزها تلقی کرد؛ اما ارز دیجیتال feg در مدت کوتاهی که از عرضه آن سپری شده است، چندان رشد قیمتی را تجربه نکرده است. اگر قصد سرمایه‌گذاری در این پروژه را دارید، بهتر است تا جنبه‌های مختلف آن را بار دیگر با دقت زیاد بررسی کنید و همچنین سرمایه زیادی را در آن قرار ندهید. آینده ارز دیجیتال فگ رشد قیمتی خیلی زیاد را حداقل در چند سال بعد به ذهن متبادر نمی‌کند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

تعداد دیدگاهها: 4

 1. محمد

  کاملا در مورد این ارز توضیح دادین خیلی ممنون کاربردی بود توضیحاتتون فقط ای کاش در مورد پیش بینی قیمتی ارزفگ در آینده توضیحات بیشتری میدادید .
  ارزفگ احیانا کلاه برداری نیست ؟

  • خشم شب

   من فکر نکنم ارزفگ کلاهبرداری باشه چون وایت پیپر درست حسابی ظاهرا داره

 2. مصی

  با ارز BNB یا BSC توی تراست والت و از طریق یونی سواپ یا پنکیک, چطور میتونیم فگ رو بخریم؟ اصلا ارزفگ ارزش خریدن داره یا نه ؟

  • عباسیان

   از بخش dapp trustwallet میتونید وارد اسوپ بشید و ارزفگ بخرید. برای آموزش پنکیک اسوپ هم همین سایت کاملا توضیحات داده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
 • ×