» آموزش » ارزدیجیتال چیلیز(CHZ)چیست؟
ارز چیلیز-ارزجو
آموزش

ارزدیجیتال چیلیز(CHZ)چیست؟

2022-03-10 12306

ارز دیجیتال چیلیز (CHZ) چیست؟

ارزچیلیز-ارزجو

ارز دیجیتال چیلیز برای ورزش و سرگرمی توسط ارائه‌دهنده FinTech است. این پلتفرم، سرگرمی ورزشی مبتنی بر بلاکچین Socios را اجرا می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد در مدیریت برندهای ورزشی مورد علاقه خود شرکت کنند و توکن آن با نام اختصاری CHZ نام گذاری شده است. توکن چیلیز یک توکن کاربردی در بلاکچین اتریوم است که به عنوان ارز دیجیتال رسمی پلتفرم Socios.com استفاده می‌شود. با توجه به رابطه منفعلانه فعلی در دنیای ورزش بین باشگاه‌ها و پایگاه‌های هواداران آن‌ها، سازندگان چیلیز تصمیم گرفتند طرفین را به هم نزدیک‌تر کنند. هدف چیلیز این است که به میلیون‌ها طرفدار ورزش و ورزش‌های الکترونیکی ارزی بدهد تا قدرت رای مستقیم در باشگاه‌های فوتبال مورد علاقه خود را خریداری کنند. به این ترتیب، هواداران صرفاً تماشاگران منفعل نیستند و به شرکت کنندگان فعال باشگاه تبدیل می‌شوند.

تاریخچه چیلیز و ارز دیجیتال CHZ

چیلیز توسط گروه مدیارکس (Mediarex) که بخشی از HX Entertainment Limited است، همینطور فیوبیان مانیکول (Fiobian manicolo) و الکساندر دریفو (Alexandre dreyfu)، از اعضای Socios.com، راه‌اندازی شده است. این پروژه با یک ایده از پیش تعریف شده توسط توسعه دهندگان در اکتبر 2018 شروع به کار کرد. چیلیز با انتشار 8.8 میلیارد توکن بر بستر اتریوم تحت استاندارد ERC-20 راه‌اندازی شد. از همان زمان این پروژه شروع به جمع‌آوری حامیان و شرکا برای پیشبرد چشم‌انداز هیجان‌انگیز خود کرده است.

مدت کوتاهی بعد از راه‌اندازی ارز دیجیتال چیلیز، پلتفرم Socios.com شروع به کار کرد. این پلتفرم با ارائه ویژگی‌های جالبی مانند انتشار توکن هواداری، کار خود را آغاز کرد. اولین توکن هواداری که روی پلتفرم سوسیوس راه‌اندازی شد، توکن تیم فوتبال یوونتوس بود. بعد از آن توکن‌های هواداری برای تیم‌های پاریس سنت ژرمن، اتلتیکو مادرید، گالاتاسرای، آ.اس.رم و بارسلونا، به طور موفقیت آمیز منتشر در این پلتفرم عرضه شد. به لطف اسم‌های بزرگی مانند این تیم‌ها، این پلتفرم به سرعت توجه‌ها را به خود جلب کرد. این موضوع باعث یک جهش قابل توجه در فعالیت‌های مرتبط با این توکن شد. با این حال جنجال این پروژه در همینجا به پایان نرسید و تیم‌های ملی مانند آرژانتین، پرتغال و سایر تیم‌های لیگ برتری مانند منچستر سیتی، آرسنال، اورتون، لیدز و استون ویلا، نیز به این پروژه پیوست‌اند.

پروژه چیلیز حتی فراتر از دنیای فوتبال پیشروی و نظر بخش‌های دیگر را نیز به خود جلب کرد. فرمول یک، یو اف سی و حتی ان بی ای، به این مسیر ملحق شدند تا به کمک چیلیز، ارز دیجیتال هواداری خود را منتشر کنند. این موضوع نشان دهنده تقاضای شدید برای این پلتفرم است که توسط بیش از یک میلیون کاربر و میانگین بیش از 140 هزار هولدر فعال، به مسیر خود ادامه می‌دهد.

ارز دیجیتال چیلیز چگونه کار می‌کند؟

مکانیزم عملکرد ارز chz بسیار ساده است. یک تیم ورزشی پس از مذاکره با توسعه‌دهندگان پلتفرم چیلیز، توکن هواداری مخصوص به خود را در این پلتفرم ایجاد می‌کند. در ادامه تعدادی توکن chz به طور مستقیم به این تیم ورزشی اختصاص داده می‌شود. در ادامه باشگاه ورزشی اقدام به فروش توکن‌های هواداری خود به طرفداران باشگاه می‌کند. کسانی که این توکن‌ها را تهیه می‌کنند، از حق رأی در تصمیم‌گیری‌های باشگاه مورد علاقه‌شان برخوردار هستند.

البته باید توجه داشت که موضوع رأی‌گیری صرفاً از طریق باشگاه تعیین می‌شود. به عنوان مثال باشگاه در خصوص کیت ورزشی تیم، زمان و مکان برگزاری بازی‌های دوستانه و شعارهای هواداری نظرسنجی‌هایی را میان طرفداران خود برگزار می‌کند. کسانی که توکن طرفداری یک باشگاه ورزشی را دارند، می‌توانند در این نظرسنجی‌ها شرکت کنند. نکته مهم این است که با رأی دادن به هیچ عنوان توکن طرفداران خرج نمی‌شود و مالکیت توکن از اختیار آن‌ها خارج نمی‌شود؛ بنابراین با داشتن یک توکن هواداری باشگاه، می‌تواند برای همیشه در رأی‌گیری‌های باشگاه شرکت نمود.

مسئله مهم بعدی این است که هر فرد هرچه تعداد توکن بیشتری داشته باشد، می‌تواند بیشتر رأی بدهد و اثرگذاری بالاتری داشته باشد. البته برای آنکه تعادلی نیز بین وزن آرای طرفداران برقرار شود نیز تدابیر لازم انجام شده است. در واقع اگر یک طرفدار 51 درصد توکن‌های هواداری یک باشگاه را در اختیار داشته باشد، نمی‌تواند به تنهایی در تعیین خط‌مشی‌های باشگاه فعالیت کند. کسانی که تعداد توکن بیشتری در اختیار دارند، تا یک سطح محدود و معینی وزن رأی بیشتری نیز دارند.

یک نکته مهم دیگر در خصوص رأی‌گیری در پلتفرم ارز chz وجود دارد. بعد از شرکت در هر رأی‌گیری، تا زمان اتمام مهلت رأی‌گیری توکن فرد رأی‌دهنده مسدود می‌شود و امکان فروش آن وجود ندارد. این تصمیم موجب می‌شود که در طول هر دوره رأی‌گیری یک توکن تنها یک‌بار مشارکت داشته باشد و با جابه‌جایی بین مالکان مختلف مجدداً در رأی‌گیری شرکت نکند.

ویژگی‌های متمایزکننده ارز دیجیتال چیلیز چیست؟

پلتفرم سوسیوس و ارز دیجیتال چیلیز، به عنوان نخستین پل بین دنیای ورزش و فناوری بلاک‌چین به شمار می‌رود. مهم‌ترین ویژگی ارز چیلیز آن است که پای هواداران را به تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های باشگاه ورزشی مورد علاقه‌شان باز می‌کند. به این ترتیب ورزش و به خصوص فوتبال بیش از پیش مشارکت می‌شود و به این ترتیب مردم از تماشاگران فوتبال به تصمیم‌گیران باشگاه خود تبدیل می‌شوند. این مسئله نقش مهمی در رشد و توسعه فوتبال دارد و در نتیجه میزان علاقه‌مندی مردم به تیم‌های ورزشی‌شان افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

بلاک‌چین ظرفیت ایجاد دموکراسی در رأی‌گیری را دارد که در بالا به آن اشاره شد. البته تیم‌های ورزشی در گذشته نیز از مکانیزم رأی‌گیری برای مشارکت دادن طرفداران خود استفاده می‌کردند ولی در حال حاضر بلاک‌چین به بهترین شکل ممکن این امکانات را در اختیار باشگاه‌های ورزشی قرار می‌دهد.

مزایای ارز chz چیست؟

چند مزیت مهم را می‌توان برای پلتفرم ارز chz برشمرد که عبارت‌اند از:

شفافیت و اعتبار بالای اطلاعات

بلاک‌چین یک دستاورد بزرگ بشری برای حرکت به سمت جریان آزاد اطلاعات و همچنین شفافیت داده‌ها به شمار می‌رود. ناظران شبکه بلاک‌چین، عموم مردم هستند و به همین دلیل همه چیز پشت دیوار شیشه‌ای قرار دارد. این موضوع باعث می‌شود که اعتماد عمومی به شبکه به راحتی جلب شود و فرآیندها به خوبی قابل رصد کردن باشد. پلتفرم ارز دیجیتال چیلیز نیز از این مزیت فوق‌العاده برخوردار است.

نفوذ بالا در جوامع ورزشی

دنیای ورزش جایی است که چهره‌های مطرح در آن قابلیت جریان‌سازی بسیار زیادی دارند. توسعه‌دهندگان چیلیز این ظرفیت فوق‌العاده را به خوبی درک کرده‌اند. آن‌ها با تعداد زیادی از تیم‌های ورزشی و شخصیت‌های محبوب دنیای ورزش وارد تعامل شده‌اند و آن‌ها را با خود همراه کرده‌اند. به این ترتیب موفق شده‌اند که ظرف 2 سال نفوذ بسیار زیادی بین عموم دنبال‌کنندگان ورزش در جهان پیدا کنند. این مسئله نقش مهمی در تثبیت جایگاه ارز chz در دنیا دارد.

قراردادهای هوشمند، توکن‌ها و NFTها در چیلیز

اینکه چیلیز یک شبکه مبتنی بر اتریوم است بدان معناست که قادر به استفاده از قراردادهای هوشمند از نوع تورینگ کامل (Full Turing) است. شبکه برای این کار از یک نسخه خاص اصلاح شده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) که با پروتکل اثبات اعتبار سازگار است، استفاده می‌کند. بنابراین می‌توانیم قراردادهای هوشمند نوشته شده با زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) را در این بلا‌ک چین قدرتمند ببینیم.

صرافی های آنلاین خارجی پشتیبان کننده ارز دیجیتال چیلیز CHZ

1.صرافی Binance

2.صرافی Huobi Global

3.صرافی OKEx

4.صرافی Upbit

5.صرافی FTX

کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال چیلیز CHZ

برای ذخیره سازی رمز ارزها انتخاب یک کیف پول دیجیتالی که از امنیت بالایی برخوردار باشد، بسیار مهم است. کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری بسیاری هستند که در بستر رمز ارزها خدماتی را ارئه می دهند. در واقع کیف پول های سخت افزاری به دلیل ذخیره سازی رمز ارزها به صورت آفلاین از امنیت بالایی برخوردار می باشند، اما به دلیل قیمت بالای این کیف پول ها کاربران ترجیح می دهند تا از کیف پول های نرم افزاری برای ذخیره سازی رمز ارز خود استفاده نمایند.

ارز دیجیتال چیلیز یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاکچین اتریوم کار می کند و به شما امکان می دهد تا در طیف گسترده ای از کیف پول ها از هر دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری ذخیره شود. از جمله کیف پول هایی که از ارز دیجیتال چیلیز CHZ پشتیبانی می کنند می توان به کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور، کیف پول تراست، کیف پول اتمیک و کیف پول مای اتر اشاره کرد.

امنیت شبکه چیلیز چگونه است؟

CHZ در چندین بلاکچین، مانند اتریوم، بایننس اسمارت چین و ترون در دسترس است. توکن‌های فن در زنجیره جانبی Socios با مکانیزم کنترل جمعیت اختصاصی ساخته می‌شوند. بنابراین طرفداران در یک محیط محافظت‌شده هستند و فقط در نظرسنجی‌های حسابرسی عمومی رأی می‌دهند. زنجیره جانبی از مکانیزم اجماع اثبات اقتدار (POA) استفاده می‌کند. اثبات صلاحیت بیشتر توسط سازمان‌های خصوصی استفاده می‌شود که زنجیره‌های بلوکی بسته دارند و فقط کاربران در اکوسیستم آن شرکت می‌کنند. نسبت به سایر مکانیسم‌های اجماع کمتر غیرمتمرکز است اما مقیاس‌پذیر و بسیار ایمن است که آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای یک زنجیره جانبی تبدیل می‌کند.

جمع بندی

چیلیز و ارز دیجیتال CHZ یک پروژه آینده دار با هدفی بسیار جذاب است. این پروژه با تبدیل شدن نماینده توکن‌های هواداری در بلاک چین، شهرت زیادی در دنیای رمز ارزها و جامعه ورزشی که به این نوع فناوری و امکانات آن علاقه‌مند هستند، کسب کرده است. چیلیز و شرکای آن به شدت روی رشد و پیشرفت این اکوسیستم، امیدوارانه تضمین می‌دهند. بنابراین چشم‌انداز این پروژه بسیار مثبت است.

به تمام مزیت‌های گفته شده، می‌توان این را اضافه کرد که چیلیز تمام این اکوسیستم را روی یک شبکه سریع و کارآمد می‌سازد. علاوه بر این، با داشتن قابلیت همکاری میان زنجیره‌ای (cross-chain) با شبکه‌هایی مانند پالی‌گان (Polygon) و یا بایننس اسمارت چین (BSC)، پتانسیل ارز دیجیتال CHZ و شبکه آن تا حد زیادی گسترش پیدا می‌کند. ما فقط باید منتظر بمانیم که توسعه دهندگان ارز دیجیتال چیلیز به تلاش خود ادامه بدهند و ببینیم که رونق توکن‌های هواداری تا کجا می‌تواند پیش‌روی کند.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

تعداد دیدگاهها: 2

  1. Darnell

    Your writing is eloquent and moving, I’ve been touched.

    • امیر یزدی

      thank you

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×