» آموزش » ارز دیجیتال بیت تورنت(BTT)؟
بیت تورنت-ارزجو
آموزش

ارز دیجیتال بیت تورنت(BTT)؟

2022-03-09 10340

ارز دیجیتال بیت تورنت (BTT) چیست؟

بیت تورنت-ارزجو

معرفی کلی ارز دیجیتال بیت تورنت (BTT)

بیت تورنت یک پلتفرمی است که در حال حاضر حدود دو میلیارد نفر در سطح جهان از آن استفاده می‌کنند. شاید بد نباشد بدانید اکثر موسیقی‌ها، فیلم‌ها و خیلی دیگر از چیزهایی که توسط افراد مختلف در سطح اینترنت آپلود می‌شوند از پلتفرم تورنت دانلود شده‌اند. هر کسی می‌تواند بر روی پلتفرم تورنت انواع محتوا را چه به صورت رایگان و چه با تعیین قیمت تولید کند. اما سوال اینجاست اگر ما خواستار خرید یک محتوا در تورنت باشیم از چه واحد پولی باید استفاده کنیم؟ اینجاست که توکن بیت تورنت به کمک شما می‌آید. بله محتواهای درون پلتفرم تورنت، با توکن بیت تورنت با نام اختصاری BTT قابل خریداری هستند.

بد نیست بدانید قیمت هر چیز را عرضه و تقاضا برای آن کالا یا هرچیز دیگر، مشخص می‌کند. به عنوان مثال شیشه‌های معمولی را در نظر بگیرید که قیمت متعادلی دارند، حالا فرض کنید که تحقیقاتی انجام می‌شود و چندین روش برای بهره‌برداری بیشتر از این شیشه‌ها معرفی می‌شود.

نتیجه چه می‌شود؟ به احتمال زیاد افراد زیادی از سراسر دنیا خواستار خرید این کالا می‌شوند. چه اتفاقی افتاد؟ شیشه‌های معمولی طرفداران بیشتری خواهند داشت و خیلی‌ها حاضرند مبلغ بالاتری برای داشتن آن بپردازند در نتیجه قیمت آن هم بالا می‌رود. تمام این‌ها را توضیح دادم تا به شما بگویم اینکه بخواهیم راجع به قیمت و آینده‌ توکن تورنت نظر بدهیم تا حد زیادی به این بستگی دارد که چند نفر برای خرید محتواهای غیر رایگان پلتفرم تورنت به این توکن نیاز پیدا می‌کنند.

در حال حاضر ۲۰۰ میلیون کیف پول اکتیو و فعال، تراکنش‌هایی را بر روی این شبکه انجام می‌دهند. خب به نظر رقم قابل توجهی می‌آید. و اما فراموش نکنید که ترون مالک بیت تورنت است، جاستین سان بنیان‌گذار ارز دیجیتال ترون، شرکت تورنت را در سال ۲۰۱۸ خریداری کرد و ایده‌ ترکیب کار این پلتفرم با ارزهای دیجیتال را پیاده‌سازی کرد. در سال ۲۰۱۹ شبکه‌ی ترون برای ارز دیجیتال بیت تورنت عرضه اولیه (ICO) ارائه داد که توانست ظرف چند دقیقه ۶۰ میلیارد توکن به فروش رساند، که تامین مالی خوبی را برای شرکت در بر داشت. البته برام کوهن در سال ۲۰۰۱ پروتوکل همتا به همتای بیت ‌تورنت را عرضه کرد.

همکاری بیت تورنت و ترون

به لحاظ فنی هدف اصلی ایجاد توکن بیت تورنت، ترکیب نقاط قوت پروتکل آن و توکن ترون است. نقطه مشترک این دو، تمرکزشان بر فناوری همتا به همتا (P2P) است.در نگاهی کلی شبکه‌های همتا به همتا بسته به موقعیت مکانی، ۴۳ تا ۷۰ درصد از کل ترافیک اینترنت را تشکیل می‌دهند. پروتکل بیت تورنت مدتهاست خود را به عنوان بستری مناسب برای توزیع فایل‌های بزرگ مانند نمایش‌های تلویزیونی، فیلم‌ها، فایل‌های صوتی، بازی‌ها و … ثابت کرده است.فعالیت ترون نیز بر شبکه‌ همتا به همتا متمرکز است و هدف آن تبدیل شدن به سیستم عاملی جهانی برای دانلود و آپلود بدون محدودیت از هر نوع (از جمله محتوای صوتی و تصویری) است. از آنجا که در حال حاضر پروتکل بیت تورنت تکیه‌گاهی برای این نوع محتوا محسوب می‌شود، جاستین سان، بنیان‌گذار ترون و مدیرعامل بیت تورنت، این وحدت هدف و فناوری را اینگونه توصیف می‌کند:

ترون و بیت تورنت مکمل یکدیگرند و برای ایجاد اقتصاد اینترنتی غیرمتمرکز، به هردوی آن‌ها نیاز داریم. ما به هدف ایجاد مکانی برای داد و ستد نوآوری‌ها و برنامه‌ها در سراسر فضای اینترنت، روی بیت تورنت سرمایه‌‌گذاری کردیم.

ویژگی های ارز دیجیتال Bit Torrent

 1. این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی ۵۷ میلیارد دلار رتبه ۵۴ از نظر بزرگی بازار را سهم خود کرده و ۰.۱۲ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
 2. این توکن روی شبکه ترون و براساس استاندارد TRC-10 اجرا شده است.
 3. در سال ۲۰۱۹ شبکه ترون برای ارز دیجیتال Bit Torrent عرضه اولیه (ICO) ارائه داد و توانست ظرف چند دقیقه ۶۰ میلیارد توکن به فروش برساند، که تأمین مالی خوبی را برای شرکت در بر داشت.
 4. با توجه به پاداش در نظر گرفته شده برای کاربرانی که فایل‌ها و پهنای باند خود را با شبکه به اشتراک می‌گذراند، می‌توان فایل‌ها را با سرعت بیشتری دریافت کرد؛ چراکه به‌جای یک سرور، شبکه‌ای از کامپیوترها را در پلتفرم داریم.
 5. Bit Torrent از یک روش درون زنجیره‌ای و برون زنجیره‌ای به‌صورت ترکیبی برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کند.
 6. درواقع Bit Torrent محیطی برای تولیدکنندگان محتوا و مخاطبان آن به وجود آورده است که دریافت‌کنندگان محتوا با پرداخت توکن BTT می‌توانند محتوای موردنظر خود را دریافت کنند (البته محتواهای رایگان نیز در این پلتفرم وجود دارد).
 7. توکن BTT در پلتفرم Bit Torrent همچون یک مشوق بوده که هدف نهایی آن ارتقای پروژه bit Torrent است.
 8. شبکه بلاکچین ترون مانند یک شبکه نظیر به نظیر با هدف دانلود و آپلود انواع مختلف فایل‌ها به وجود آمده است.
 9. در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ زنجیره BTT چین (Bit Torrent Chain) عرضه شد که به‌سبب آن امکان انجام تعاملات بین زنجیره‌ای برای BTT فراهم شد. به‌کمک Bit Torent Chain انتقال ارزهای دیجیتال در میان شبکه‌های ترون، بایننس اسمارت چین و اتریوم صورت گرفت.
 10. BTTC یا بیت تورنت چین از روش اثبات سهام (PoS) برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.
 11. BitTorrent برنامه‌های غیرمتمرکز بسیاری را با استفاده از قراردادهای هوشمند شبکه ترون ایجاد کرده است.

تعداد توکن های بیت تورنت

تعداد کل توکن‌های بیت تورنت ۹۹۰ میلیارد است، که سهم‌ها به این صورت تقسیم شده است:

 • بنیاد ترون: ۲۰ درصد
 • کاربران ترون: ۱۰.۱ درصد
 • کاربران تورنت:۱۰  درصد
 • فروش خصوصی: ۲  درصد
 • فروش عمومی: ۶ درصد
 • سرمایه‌گذاری روی ارسال‌کننده‌های فایل: ۹ درصد
 • برنامه‌های همکاری:۴  درصد
 • توسعه‌دهندگان: ۱۹ درصد
 • تشویق برای فعالیت بیشتر: ۱۹.۹ درصد

مزایا و معایب ارز دیجیتال BitTorrent

مزایا

 1. بیت تورنت اسپید نام یک تکنولوژی در این پلتفرم است که به‌دلیل وجود امکان به اشتراک گذاری فایل و پهنای باند به دانلود با سرعت بالاتر می‌انجامد. درواقع با پاداشی که Bit Torrent با هدف به اشتراک گذاری فایل‌ها برای کاربران در نظر گرفته است، آن‌ها تشویق می‌شوند فایل‌های خود را در پلتفرم بگذارند. کسانی که خواهان دانلود با سرعت بالاتر هستند، می‌توانند با پرداخت توکن BTT به هدف خود برسند.
 2. امکان استیک‌کردن توکن BTT از طریق یکی از مرورگرهای غیرمتمرکز مانند ترون لینک (Tronlink)، Clever و… وجود دارد.
 3. با عرضه BTTC امکان انتقال ارزهای دیجیتال در میان شبکه‌های ترون، اتریوم و بایننس اسمارت چین نیز فراهم شده است.

معایب

 1. از آنجا که امکان دانلود غیرقانونی و رعایت‌نشدن حق کپی‌رایت در این پلتفرم وجود دارد، برخی ایرادهای قانونی بر آن وارد شده است.
 2. با توکنیزه‌شدن پلتفرم Bit Torrent ممکن است امکان شناسایی افرادی که فایل را دانلود یا آپلود می‌کنند وجود داشته باشد.

کیف پول بیت تورنت

پس از خرید ارز دیجیتال برای نگه‌داری از آن به کیف پول سازگار با آن رمزارز احتیاج دارید. توکن بیت تورنت مبتنی بر توکن TRC-10 است، از شبکه‌ی ترون استفاده می‌کند و می‌توان آن را در هر ولتی که از TRX پشتیبانی می‌کند، ذخیره کرد. قبل از انتخاب کیف پول بیت تورنت (BTT) باید تعیین کنید که کدام‌ یک از انواع از ولت‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری مورد نظرتان است.

عرضه و توزیع توکن بیت تورنت

تا سال ۱۴۰۷، در مجموع، ۹۹۰ میلیارد توکن BTT در بازار عرضه خواهد شد. که از این تعداد حدود ۱۷۰ میلیارد به فروش خواهد رسید، ۲۰۰ میلیارد به صورت ایردراپ عرضه خواهد شد، ۲۰۰ میلیارد به بنیاد ترون اختصاص داده می‌شود و باقی آن سهم بنیاد بیت تورنت و تیم توسعه آن خواهد بود.

خرید توکن بیت تورنت

مراحل خرید بیت تورنت همانند رمزارزهای دیگر است و در صرافی‌های زیادی مانند بایننس، هیوبی، بیت‌فینکس و بیت‌مکس ازطریق خرید تتر معامله می‌شود. توکن BTT از طریق ولت‌هایی که از رمزارز ترون پشتیبانی می‌کنند نیز قابل دسترسی است.

تکنولوژی بیت‌تورنت چگونه کار می‌کند؟

برای تحلیل ارزشنمند بودن یا نبودن یک پروژه، باید اهداف و فعالیت‌های آن را بررسی کرد. در این بخش می‌خواهیم نحوه کار بستر بیت‌تورنت را شرح دهیم . یادگیری این بخش در پاسخ به این سوال که هدف و دلیل ارزشمندی ارز بیت تورنت چیست موثر خواهد بود. همانطور که گفته شد، بیت‌تورنت یک سیستم غیرمتمرکز است که به منظور انتقال همتا به همتای فایل ایجاد شده است. استفاده از این بستر و پیدا کردن فایل‌های مورد نظر، کمی سخت‌تر از بستر اینترنت معمولی است اما در عوض، در این بستر امکان پیدا کردن داده‌های منحصر به فرد که در اینترنت به صورت رایگان موجود نیست وجود دارد.

برای استفاده از این شبکه، ابتدا باید یک کلاینت تورنت در سیستم نصب شود. چند کلاینت در بخش قبل معرفی شدند که می‌توانید یکی از آن‌ها را دانلود و استفاده کنید. کلاینت‌ها برای کار در سیستم‌های عامل مختلف مثل ویندوز، مک و لینوکس طراحی شده‌اند. کلاینت‌هایی برای گوشی‌های اندرویدی و آیفون نیز وجود دارند که استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

حال باید دنبال فایل یا همان تورنت مورد نظر خود بگردید. برای این کار می‌توانید از یکی از ایندکسرهای معرفی شده استفاده کنید. با پیدا کردن فایل مورد نظر، می‌توانید آن را دانلود کنید. پس از دانلود کامل فایل، می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که کلاینت خود را نبندید، شما هم می‌توانید به عنوان یک «Seeder» در شبکه عمل کنید. آنچه گفته شد، در مورد بیت‌تورنت قبل از اضافه شدن ارز بیت تورنت به شبکه بود. در ادامه سوال تاثیر اضافه شدن ارز بیت تورنت چیست را با توضیح نحوه عملکرد آن، پاسخ خواهیم داد.

اندیکاتور میانگین متحرک یکی از اندیکاتورهای پرکاربرد بازارهای مالی برای تشخیص جهت، قدرت و سرعت روندها است. به دلیل اهمیت یادگیری و استفاده از آن در بازارهای مالی، «فرادرس» فیلم آموزش میانگین متحرک (Moving Average) برای تحلیل تکنیکال در بورس و بازارهای مالی را تدوین کرده که لینک آن در ادامه آمده است.

مدیران پروژه ارز بیت تورنت

ارز بیت تورنت از سال 2018 زیرمجموعه شبکه ترون شده است. مدیریت هر دو آن‌ها بر عهده «جاستین سان» (Justin Sun) است که یکی از افراد معروف در حوزه ارزهای دیجیتال است. بسیاری از مدیران و کارکنان قبلی پروژه بیت‌تورنت دیگر در این شرکت فعال نیستند و بیشتر نیروهای جدید از تیم بلاک چین ترون هستند.

19 نفر در پروژه ارز دیجیتال بیت‌تورنت فعالیت می‌کنند که 12 نفر آن‌ها برنامه‌نویس بلاک چین هستند. اگرچه مدیر عامل و برخی از اعضای اصلی ارز بیت تورنت چینی هستند، اما این پروژه را نمی‌توان محدود به این کشور در نظر گرفت. استفاده بیش از یک میلیارد نفر در سرتاسر دنیا از این تکنولوژی گواه مدعاست.

در جدول زیر می‌توانید 6 نفر از شاخص‌ترین افراد گروه را مشاهده کنید. با مراجعه به شبکه‌های اجتماعی و جستجو در مورد هر کدام از این افراد می‌توانید پیشینه کاری آن‌ها را مشاهده کنید. به طور کلی می‌توان گفت که این پروژه، تیم پشتیبان بسیار قوی و در سطح جهانی دارد.

جمع‌بندی

ارز بیت تورنت یکی از توکن‌های معروف شبکه ترون است که به منظور فراهم آوردن بستر اقتصادی مناسب به تکنولوژی بیت‌تورنت ایجاد شده است. علاوه بر این، ارز دیجیتال بیت‌تورنت به عنوان واسطی برای اجاره فضای ذخیره‌سازی نیز استفاده می‌شود. در روزهای اخیر پروژه زنجیره بیت‌تورنت نیز ارائه شده است که قرار است مقیاس پذیری توکن‌‌های مبتنی بر ترون و اتصال این شبکه به اتریوم و بایننس را فراهم کند.

اگرچه هنوز تکنولوژی بیت‌تورنت مشکلات خاص خود را دارد و سیستم فایل بیت‌تورنت با مشکلاتی در تایید کاربران مواجه است، اما تیم قوی پشتیبان این پروژه، آن را د زمره پروژه‌های مناسب حال حاضر قرار می‌دهد. طبیعی است که ارزش این شبکه می‌تواند با تغییر در تعداد کاربران استفاده کننده از پلتفرم‌های آن کاهش یا افزایش یابد. در این مقاله سعی شد سوال ارز بیت تورنت چیست به طور کامل پاسخ داده شود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
 • ×