» آموزش » شبکه BSC چیست؟
بایننس اسمارت چین-ارزجو
آموزش

شبکه BSC چیست؟

2022-03-04 00127

شبکه BSC یا بایننس اسمارت چین چیست؟

بایننس اسمارت چین-ارزجو

شبکه BSC امکان استفاده ی برنامه های غیرمتمرکز از قرارداد های هوشمند متنوع را در این بلاک چین گسترش داد. تا قبل از تاسیس BSC، شبکه BC مورد استفاده پلتفرم های بایننس بود. شبکه Binance chain یا BC در سال 2019 تاسیس شد و بزرگ ترین پلتفرمی که روی این شبکه اجرا شد، صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance Dex) بود.

شبکه BC امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را داشت اما دارای محدودیت هایی بود. در برخی موارد مشاهده میشد که در زمان شلوغی شبکه، تراکنش ها در این بستر با خطا و کندی مواجه می شدند، از طرفی این شبکه انعطاف پذیر نبود لذا تیم توسعه دهنده بایننس، شبکه BSC یا زنجیره هوشمند بایننس را در سال 2020 تاسیس کردند. علاوه بر اینکه این شبکه محدودیتی های شبکه BC را رفع کرد و انعطاف پذیر بود، مشکل مقیاس پذیری را نیز حل کرد.

شبکه اسمارت چین که به نوعی زنجیره هوشمند بایننس محسوب می‌شود، شبکه موازی بایننس چین است. صرافی مشهور بایننس در آوریل سال ۲۰۱۹ یک پروژه بلاک چینی با نام بایننس چین Binance Chain را معرفی کرد. این صرافی بایننس کوین را به عنوان توکن رسمی این پلتفرم در نظر گرفت که در دنیای کریپتو با نام BNB شناخته می‌شود.

بایننس اسمارت چین یک شبکه EVM Base است و این یعنی ماشین مجازی اتریوم را پیاده سازی می‌کند به همین دلیل آدرس‌های اسمارت چین مشابه آدرس‌های اتریومی هستند و با 0x شروع می‌شوند. برنامه‌هایی مانند کیف پول متامسک هم با این شبکه سازگاری دارند. راهنمای اضافه کردن اسمارت چین به متامسک را بخوانید.

هدف اصلی بایننس برای راه‌اندازی شبکه هوشمند خود، کاهش گس فی تراکنش‌ها از از ۱۵ Gwei به ۱۰ Gwei برای مقابله با جهش قیمت دیوانه وار Binance Coin (BNB) به بیش از ۳۰۰ دلار در ماه فوریه ۲۰۲۱ بود و این کار، شبکه را برای کاربران جدید به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه و پایدار جذاب‌تر کرد.

توکن های BSC

نقش کلیدی را در اکوسیستم بایننس، ارز دیجیتال BNB دارد. در واقع این ارز دیجیتال هم در شبکه BSC و BC و هم در تمامی پلتفرم های بایننس مثل صرافی غیرمتمرکز بایننس، استفاده می شود. عمدتا این ارز دیجیتال برای پرداخت کارمزد، انتقال دارایی و استیکینگ استفاده می شود. اگر قصد داشته باشید امنیت شبکه BSC را افزایش دهید و از این طریق پاداش کسب کنید، می توانید با سپرده گذاری ارز دیجیتال BNB یا واگذاری BNB به یک اعتبارسنج فعال در شبکه، این کار را انجام دهید.

دو استاندارد معروف تعریف شده در شبکه های BSC و BC، استانداردهای BEP2 و BEP8 می باشد. تمامی توکن هایی که از این استانداردها پیروی کنند، می توانند در این شبکه ها فعالیت کنند. همچنین توکن های ERC20 نیز در شبکه BSC پشتیبانی می شود.

توکن های متصل به توکن اصلی خود مانند کوین‌های peggy نیز در شبکه BSC پشتیانی می شوند. این اتفاق موجب می شود تا تیم توسعه دهنده ی این توکن ها بتوانند، برنامه های غیرمتمرکز را با قابلیت تبادل بین زنجیره ای ارائه دهند. مانند PancakeSwap

صول طراحی شبکه اسمارت چین

اولین و مهم‌ترین ویژگی که باید در مورد شبکه اسمارت چین بشناسید، سرعت این شبکه است. به طور کلی شبکه زنجیره هوشمند اسمارت چین در هر ۳ ثانیه می‌تواند یک بلاک جدید ایجاد کند. این سرعت در مقایسه با اتریوم که حدودا ۱۳ ثانیه است، قطعا مطلوب‌تر خواهد بود. در این شبکه امکان انتقال و ایجاد قراردادهای بلاک چینی نیز وجود دارد. ناگفته نماند که شبکه زنجیره هوشمند بایننس از الگوریتم اثبات سهام یا Proof of Stake استفاده می‌کند.

بلاک چین مستقل

از نظر فنی، BSC به جای راه حل لایه۲، یک بلاک چین مستقل است. اکثر عملکردهای فنی و تجاری اساسی BSC باید مستقل باشند تا بتوانند به خوبی اجرا شوند حتی اگر BC برای مدت کوتاهی متوقف شود.

سازگاری با اتریوم

اتریوم اولین پلتفرم قرارداد هوشمند عملی و پرکاربرد است. برای استفاده از برنامه‌ها و کامیونیتی نسبتا بالغ، BSC ترجیح می‌دهد که با شبکه اصلی اتریوم موجود سازگار باشد. این بدان معناست که بیشتر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز dApps، اجزای اکوسیستم و ابزارها با BSC کار می‌کنند و نیاز به تغییرات صفر یا حداقل دارند. نود BSC به مشخصات سخت افزاری و مهارت‌های مشابه (یا کمی بالاتر) برای اجرا و کار نیاز دارد. این پیاده‌سازی باید فضایی را برای BSC ایجاد کند تا بتواند با ارتقای اتریوم بیشتر شود.

آینده زنجیره هوشمند بایننس

پس از تولد زنجیره هوشمند بایننس در سال ۲۰۲۰، بلاک چین توجه قابل توجهی را به خود جلب کرد و فعالیت‌های بالایی را تبلیغ کرد و بر روی این زنجیره ساخته شد. BSC با چند هدف ساده شروع به کار کرد، اگرچه پس از اینکه بلاک چین چنین فعالیت قابل توجهی را به دست آورد، اهداف آن تغییر کرد.

در آینده، BSC قصد دارد همکاری گسترده‌تری را در دنیای بلاک چین، بین خود بلاک چین‌ها و همچنین برنامه‌های کاربردی و دارایی‌ها تسهیل کند.

بدیهی است که آینده هر بلاک چین ناشناخته است، اگرچه روندها ممکن است به طور بالقوه به جهات خاصی اشاره کنند. با توجه به رشد صنعت کریپتو و تمایل به سرعت در کنار کارمزدهای پایین، BSC به عموم مردم این امکان را داده است که بر اساس آن متفاوت از بلاک چین اتریوم باشند.

با این حال، اتریوم در صنعت کریپتو به عنوان یک دارایی و بلاک چین جایگاه قدرتمندی دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، اتریوم نیز در حال گذار به PoS است که هدف آن بهبود شبکه است.

کاربرد اسمارت چین بایننس در پروژه‌های مختلف

از زمانی که اسمارت چین در ماه آوریل عرضه شد، تیم توسعه‌دهنده آن مشغول توسعه و ادغام آن با پروژه های مختلفی بوده‌اند. از مهم ترین پروژه‌ها و اطلاعیه‌های مربوط به آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ریالتو – Rialto

در ماه می سال ۲۰۲۰، تیم Smart Chain اولین شبکه آزمایشی‌شان را با عنوان ریالتو ارائه کردند. این شبکه آزمایشی، تمرکز اسمارت چین برای قدرت بخشیدن به برنامه‌های غیر متمرکز، استفاده از الگورتیم اجماع اثبات سهم اعتباری (PoSA) و هم چنین ظرفیت استیک کردن و انتخاب توکن BNB برای رای‌گیری در پروسه انتخاب تایید کنندگان (validators) را به نمایش گذاشت. در ضمن، این تست‌نت نشان داد که امکان انتقال امن توکن‌ها بین دو بلاک چین بایننس هم وجود دارد.

چپل – Chapel

پس از عرضه ریالتو، بایننس به‌روزرسانی تحت عنوان Chaple برای اسمارت چین عرضه کرد، تا جایگزینی برای این شبکه آزمایشی باشد. این آپدیت، امنیت زنجیره هوشمند باینس را ارتقا داد و ویژگی‌های جدیدی برای آن به ارمغان آورد.

 

چین لینک – LINK

بایننس در بیست و سوم ژوئیه (دوم مرداد) اعلام کرد شبکه آزمایشی اسمارت چین، با اوراکل داده‌های غیر متمرکز چین لینک – Chainlink ادغام شده است. این ادغام به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد به پلتفرم آینده قراردادهای هوشمند بایننس دسترسی داشته و از داده‌های دنیای واقعی برای برنامه‌های غیر متمرکز، قراردادها، پروتکل‌ها و دیگر موارد استفاده کنند. این اتحاد بین بزرگترین صرافی دارایی‌های دیجیتال فعلی و پر استفاده‌ترین پروژه اوراکلی غیر متمرکز، بدون شک در پیشرفت پروتکل‌های بلاک چینی موثر واقع خواهد شد.

سخن پایانی

اسمارت چین بایننس پتانسیل پذیرفته شدن توسط پروژه‌های بلاک چینی و دیفای در سرتاسر جهان را دارد. علاوه بر سوزاندن دوره‌ای توکن‌های BNB که موجودی این ارز را کاهش می‌دهند، زنجیره هوشمند هم تقاضا را برای این خرید بایننس کوین افزایش خواهد داد؛ بنابراین پتانسیل چند برابر شدن قیمت بایننس کوین بسیار بالاست. ادغام قراردادهای هوشمند در بزرگترین صرافی ارز دیجیتال از نظر حجم معاملات، قدمی بزرگ برای دنیای نوظهور بلاک چین به شمار می‌آید. آیا بایننس در این کار موفق خواهد بود؟ گذر زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×