» آموزش » توکن سوزی چیست؟
پیش بینی قیمت بیت کوین
آموزش

توکن سوزی چیست؟

2022-02-28 10147

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی-ارزجو

عبارت «توکن سوزی» تصویری از دارایی‌های ملموس و عمل سوزاندن را ذهن سرمایه‌گذار تداعی می‌کند. اما ارزهای دیجیتال و توکن‌ها تنها ماهیتی مجازی دارند و مسلما منظور از توکن سوزی در اینجا عمل سوزاندن نیست. توکن‌ سوزی عملی است که معمولا شرکت‌های صادر کننده توکن برای جلوگیری از افت ارزش و بالا بردن ارزش یک توکن انجام می‌دهند. در این فرایند بخشی از توکن‌های موجود در بازار به روش‌های مختلفی به اصطلاح سوزانده می‌شوند.

توکن‌ سوزی به چندین روش انجام می‌گیرد:

  • شرکت‌ها و نهاد‌های صادر کننده توکن، بخشی از توکن‌های موجود را خریداری و به آدرسی متروک ارسال می‌کنند؛ این عمل شبیه به بازخرید سهام توسط شرکت‌هایی مثل اپل یا مایکروسافت در بازار بورس است که براساس آن شرکت از سود و درآمد حاصل خود، سهامی را از بازار خریداری کرده و در واقع ارزش دارایی سهام‌داران را افزایش می‌دهد.
  • هزینه‌ای را به عنوان هزینه تراکنش در نظرگرفته و هزینه دریافتی را از گردش خارج می‌کنند
  • استفاده از پروتکل اثبات سوخت (Proof-of-Burn) که براساس سوزاندن رمزارز یا توکن به اعضای شبکه حقوق استخراج یا ماینینگ را اعطا می‌کند؛ البته پروژه‌های معدودی از این پروتکل استفاده می‌کنند.

توکن سوزی چه مزایایی دارد؟

  • باعث افزایش ارزش و قیمت ارز دیجیتال می­‌شود؛

افزایش ارزش ارز دیجیتال با سوزاندن توکن یا کوین

در نظر داشته باشید رمز ارزها، از اصول اقتصاد بازار تبعیت کرده و قیمت را بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می‌کنند. کمیاب شدن یک منبع، یک مفهوم اقتصادی مرکزی به منظور تعیین قیمت یک دارایی مشخص است. ماهیت ضد تورمی آن‌ها، ارزهای دیجیتال را مخصوصا در مقایسه با انواع ارز فیات توصیف می‌کند. بنابر این، برای بیشتر کریپتوکارنسی‌ها، یک مقدار به عنوان حداکثر تعیین شده و نمی‌توان از آن فراتر رفت.

به عنوان مثال بیت کوین را در نظر بگیرید که قرار است در نهایت، فقط 21 میلیون سکه BTC در شبکه آن عرضه شود. در اینجا نیازی به سوزاندن کوین نیست؛ افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین با در نظر گرفتن محدود بودن عرضه، به طور طبیعی سبب افزایش قیمت خواهد شد. نباید اهمیت سکه‌های Bitcoin از بین رفته یا گیر افتاده در والت‌های با کلیدهای خصوصی فراموش شده در بالا رفتن قیمت را دست کم گرفت، چرا که به کمیاب‌تر شدن دارایی مورد نظر دامن می‌زنند.

سوزاندن توکن اثری مشابه را در شبکه بلاک چین رمز ارزهای فاقد حداکثر مقدار عرضه مشخص تقویت کرده و کاهش مقدار ارز در گردش را تضمین می‌کند. در نتیجه، این یک روش موثر برای بهبود یا تثبیت ارزش کل تمام ارزها است.

  • محافظت در برابر اسپم؛

از دیگر مزایای نابودی توکن‌ها، محافظت توکن در برابر اسپم و حملات DDOS می­باشد. البته شرکت‌های صادر کننده توکن از روش‌های دیگری نیز برای محافظت توکن های خود استفاده می‌­کنند.

  • ارزش افزوده برای کاربران؛

با توجه به افزایش خرید و فروش ارز دیجیتال، تمام شرکت‌های صادر کننده این ارزها به دنبال راهی برای افزایش تعهد کاربران خود هستند. و یکی از این راه‌ها، نابودی ارزهای دیجیتال است. زیرا همان‌طور که گفته شد این کار باعث افزایش ارزش و قیمت توکن مربوطه می­‌شود. و زمانی که ارزش توکن افزایش پیدا کند سرمایه دارنده توکن هم افزایش پیدا خواهد کرد. و همین افزایش سرمایه ناگهانی، باعث افزایش تعهد کاربر به آن توکن و شرکت صادر کننده آن خواهد شد.

  • اجماع و توافق در شبکه؛

زمانی که بر طبق یک روند کاری ماینرها و کاربران میزان مشخصی از دارایی خود را از بین می‌­برند اجماع و توافق میان آن‌ها افزایش می‌­یابد. که این توافق باعث افزایش ارزش توکن می­‌شود و به این صورت از مزیت های توکن سوزی محسوب می­‌شود.

الگوریتم‎‌های اثبات سوزاندن (PoB)

پروژه‌های ارزهای دیجیتال برای دستیابی به اجماع و توافق از الگوریتم اثبات سوزاندن استفاده می‌کنند. در اثبات سوزاندن ماینرها به نحوه دیگری عمل می‌کنند و باید در نابود کردن قسمتی از کوین یا توکن‌هایی که در اختیار آنها قرار دارد به اثبات برسانند.

با توجه به این‌که این روش سختی‌هایی را با خود به همراه دارد توسعه دهندگان ترجیح می‌دهند از اثبات سوزاندن به‌عنوان الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) استفاده کنند. یکی از مزایای الگوریتم اثبات سوزاندن نسبت به اثبات کار این است که به ماینرهای زیاد و سخت‌افزارهای فراوان برای تأیید و بررسی تراکنش‌ها نیازی نیست و الگوریتم اجماع، فقط به سوزاندن کوین نیازمند است.

سوزاندن کوین‌ برای پاداش ماینر

قبل از اینکه هر کاربر بتواند به عنوان یک استخراج کننده در شبکه ایفای نقش کند باید بخشی از توکن‌ها را از بین ببرد و به اصطلاح بسوزاند.

سوزاندن بیت کوین برای ایجاد سکه‌های بومی جدید

بلاکچین‌هایی  وجود دارند که برای به دست آوردن مقدار متناظر سکه دیجیتال، باید تعدادی بیت کوین را از بین ببرند. در این روش ارزش بالاتری به  ارز دیجیتال جدید می‌دهد.

تعادل در ماینینگ و سوزاندن

در این روش سکه‌های بومی از بین می‌روند تا برای ماینرها پاداش ایجاد شود. این روش توکن سوزی، بیشتر در شبکه‌های مبتنی بر اثبات سهام  استفاده می‌شود که  از سیستم استیکینگ برای رسیدن به اجماع کمک می‌گیرند.

آیا توکن سوزی روی موجودی کاربران تاثیر می‌گذارد؟

این یکی از نگرانی‌های کاربران تازه وارد به حوزه رمز ارزها است. آن‌ها تصور می‌کنند سوزاندن کوین ها یا توکن های شبکه روی موجودی آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت، به همین دلیل سوالاتی در این رابطه مطرح می‌کنند.

در بالا توضیح دادیم مهمترین هدف از رویداد کوین برن حفظ ارزش یک رمز ارز و ایجاد ارزش بیشتر برای سرمایه‌گذاران است. اگر بخشی از موجودی کاربران در این فرآیند از بین برود، این هدف نقض می‌شود. توسعه‌دهنده یک رمز ارز همیشه با بخشی از سود خود، مثلا کارمزد تراکنش‌ها، اقدام به خرید بخشی از توکن ها یا کوین ها از بازار می‌کند و سپس آن را می‌سوزاند.

توکن سوزی بایننس

همانطور که در ابتدا گفتیم، درست آن برای کاربران همه بلاک چین‌ها به ویژه بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) ضروری است.

وقتی بایننس کوین (BNB) هنوز بخشی از شبکه اتریوم بود، رویدادهای سوزاندن توکن از طریق یک تابع قرارداد هوشمند به نام تابع سوزاندن اجرا می‌شد. از آن زمان تا حالا، رویدادهای سوزاندن BNB برای هر سه ماه یکبار زمانبندی می‌شوند تا زمانی که در نهایت 100,000,000 بایننس کوین از بین برود (معادل 50 درصد کل BNB صادر شده).

تعداد کوین های BNB که سوزانده می‌شود به تعداد معاملات انجام شده در سه ماه گذشته بستگی دارد. بنابراین بایننس هر سه ماه یکبار، تعدادی سکه BNB را براساس کل حجم معاملات می‎‌سوزاند. بعد از اجرای هر توکن سوزی سه ماهه، بایننس با انتشار یک اعلامیه رسمی تعداد کوین های سوزانده شده را اعلام می‌کند. تراکنش‌های مربوط به سوزاندن کوین BNB ERC-20 هم برای همه کاربران شبکه اتریوم قابل رؤیت بود. تراکنش‌های سوزاندن سکه به طور عمومی، دائمی و غیر قابل بازگشت روی بلاک چین ثبت می‌شوند.

درنتیجه گیری کلی

توکن سوزی ارز دیجیتال مزایای قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران دارد اما این شامل معامله‌گران نمی‌شود. زیرا ارزش رمزارزهایی که فرآیند توکن‌سوزی برای آن‌ها انجام می‌شود در طول زمان افزایش پیدا می‌کند اما معلوم نیست که قیمت در کوتاه مدت چه تغییری خواهد کرد. سوزاندن توکن در واقع باعث افزایش ارزش سبد سهام سرمایه گذارانی با اهداف بلند مدن خواهد شد.اگر شما نیز به سرمایه‌گذاری بلند مدت در حوزه رمزارزها علاقه‌مند هستید، می‌‌توانید به  سرمایه گذاری روی رمزارزهایی که از مکانیزم توکن سوزی استفاده می‌کند به صورت جدی‌تری فکر کنید.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×