» آموزش » سول اسکن و آموزش کار با SolScan با مرورگر سول اسکن داده های شبکه سولانا
سول اسکن
آموزش

سول اسکن و آموزش کار با SolScan با مرورگر سول اسکن داده های شبکه سولانا

2022-03-26 10290

سول اسکن و نحوه کار با آن

SolScan (سول اسکن) مرورگر بلاک‌چینی شبکه سولانا است. این مرورگر امکان دسترسی به داده‌های بلاک‌چین همچون تراکنش‌ها، قراردادها، حساب‌ها و موارد دیگر را به شما ارائه می‌دهد. Solana یک بلاک‌چین مبتنی بر گواه اثبات سهام (PoS) است که توسعه‌دهندگان پروژه می‌توانند در آن برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp)، توکن و قراردادهای هوشمند بسازند. مانند هر بلاک‌چین فعال دیگری، کاربران سولانا نیز به ابزاری برای دسترسی به داده‌های بلاک‌چین نیاز دارند. مشابه BscScan و EtherScan (مرورگر بلاک‌چین اتریوم)، سولانا ‌نیز یک Block Explorer اختصاصی (مرورگر بلاک‌چین) به نام SolScan است.

چرا باید از SolScan استفاده کنم؟

استفاده از مرورگر بلاک برای هر کسی که در یک شبکه تراکنش انجام می‌دهد، ضروری است. اگر نمی‌دانید سرمایه‌ شما کجا رفته یا تراکنش انجام شده‌ است یا خیر، می‌توانید از SolScan استفاده کنید تا بفهمید چه اتفاقی افتاده است. تمام اطلاعات سول اسکن مستقیما از بلاک چین سولانا می‌آید؛ بنابراین می‌توانید از صحت آن مطمئن باشید. استفاده از SolScan یا هر مرورگر بلاک‌چین دیگری به شما کمک می‌کند تا مکانیزم DAppهایی را که با آن‌ها تعامل دارید و تراکنش‌هایی که انجام می‌دهید را درک کنید.

سول اسکن از همان فرمت EtherScan استفاده می‌کند که درک آن آسان است. البته بسیاری از کاربران رابط کاربری اتراسکن را به مرورگر SolScan ترجیح می‌دهند. استفاده از این مرورگر رایگان است و دارای چندین ابزار مفید، فهرست و نمودارهای تحلیلی است. SolScan همچنین شامل مجموعه‌ای از APIهای عمومی است که می‌توانند داده‌های فوری را از سول اسکن به برنامه‌های شخصی و ابزارهای شخص ثالث اعمال کنند.

آدرس‌ تراکنش‌ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک آدرس، می‌توان از یک روش مشابه استفاده کرد و تاریخچه مفصلی از فعالیت‌های آدرس را بررسی کرد. این کار یک اطلاعات کلی از تراکنش‌ها و مبادلات قرارداد هوشمند یک کیف پول خاص را به شما ارائه می‌دهد.

آموزش کار با Solscan – جستجوی تراکنش‌ها

یکی از پرکاربردترین ویژگی‌های SolScan، قابلیت جستجوی تراکنش‌ها و آدرس‌های آن است. با هش درست، می‌توانید به سرعت به حجم زیادی از اطلاعات دسترسی پیدا کنید. اطلاعاتی ازقبیل کارمزد تراکنش‌ها، تاییدیه‌ها، مهرهای زمانی، آدرس‌ها و موارد دیگر. به این منظور لازم است که موارد زیر را انجام دهید:

۱- هر تراکنش سولانا با یک امضا در شبکه اصلی سولانا ثبت می‌شود. این شناسه یک جمله طولانی از اعداد و حروف به شکل زیر است:

5JLcGJQfZjEEuh1bSDqyw2iEfLuFRoYRJY1paoSwrZC8c8zZFW3VqvxsJgjW3bsUjTrpEUDEtvs83PxsuR6hUWqz

۲- این امضا را کپی کرده و در نوار جستجوی SolScan قرار دهید و اینتر را بزنید.

آموزش کار با Solscan - جستجوی تراکنش‌ها

۳- با این کار تمام اطلاعات موجود در مورد تراکنشی که جستجو کرده‌اید را مشاهده خواهید‌کرد. این اطلاعات به سه دسته تقسیم می‌شوند: ۱- نمایش کلی، ۲- تغییر موجودی SOL، و تغییر موجودی توکن.

آموزش کار با Solscan - جستجوی تراکنش‌ها

دسته‌ی نمایش کلی بیشتر جزئیات مورد نیاز شما را دارد. این جزییات شامل موارد زیر است:

امضا یک رشته الفبایی که به طور منحصر به فرد به هر تراکنش اختصاص داده می‌شود. ان امضا یک شناسه شبیه به هش تراکنش اتریوم یا TxID است.
بلاک شماره بلاکی که تراکنش شما در آن پردازش شده‌است. این شماره‌ها متوالی هستند و نشان‌دهنده محل تراکنش شما در تاریخچه بلاک‌چین هستند.
مهر زمانی مهر زمانی مرتبط با بلوکی که تراکنش شما در آن پردازش شده‌است.
نتیجه وضعیت تایید تراکنش.
معامله‌کننده آدرس کیف پولی که معامله را آغاز کرده‌است.
کارمزد کارمزد پرداخت شده برای معامله.
اقدامات اصلی مروری بر فعالیت‌های مرتبط با معامله.
هش بلوک قبلی هش الفبایی برای شناسایی بلوک قبلی.
جزئیات دستورالعمل گزارش دقیق از اقدامات تراکنش.
گزارش برنامه گزارش دقیقی از نتایج دستورالعمل‌ها و عملکردها.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، گزینه‌های تغییر “Balance change SOL” و “Balance change Token ” داده‌هایی درباره تغییرات موجودی رمز تراکنش برای همه طرف‌های درگیر ارائه می‌دهند.

آدرس‌ تراکنش‌ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک آدرس، می‌توان از یک روش مشابه استفاده کرد و تاریخچه مفصلی از فعالیت‌های آدرس را بررسی کرد. این کار یک اطلاعات کلی از تراکنش‌ها و مبادلات قرارداد هوشمند یک کیف پول خاص را به شما ارائه می‌دهد.

آدرس سولانایی که می‌خواهید ببینید را پیدا کنید. این آدرس از امضا کوتاه‌تر است و چیزی شبیه به این خط است:

138KHwTqKNWGLoo8fK5i8UxYtwoC5tC8o7M9rY1CDEjT
بخش مربوط به DeFi در سول اسکن

این آدرس را کپی کرده و در نوار جستجوی SolScan قرار دهید و Enter را بزنید.

با این کار تمام اطلاعات موجود در مورد حسابی را که جستجو کرده‌اید مشاهده خواهید‌کرد. بخش “نمای کلی” موجودی حساب را نشان می‌دهد، در حالی که گزینه‌های پایین عمدتاً به تاریخچه تراکنش می‌پردازند.

اطلاعات حساب در slscan

آموزش کار با سول اسکن – پیدا کردن توکن‌ها

توکن‌ها به راحتی در سول‌اسکن قابل شناسایی هستند و می‌توانید جزئیات آنها را به طور کامل مشاهده کنید. فقط لازم است:

۱- آدرس توکن را کپی کرده و در نوار جستجوی SolScan قرار دهید و اینتر را بزنید. در این مثال، ما از توکن رپ شده بیت کوین استفاده کرده‌ایم، اما می‌توانید از نسخه رپ شده اتر یا هر توکن SPL دیگری در شبکه Solana استفاده کنید.

آدرس توکن به شکل زیر است:

9n4nbM75f5Ui33ZbPYXn59EwSgE8CGsHtAeTH5YFeJ9E

۲- اگر آدرس را به درستی وارد کرده‌ باشید، اطلاعات زیر را مشاهده خواهید کرد.

نسخه رپ شده بیت کوین در شبکه سولانا

توکن‌ها

حداکثر ارزش بازار رقیق شده این میزان برابر با حداکثر عرضه کل ضرب در قیمت فعلی توکن است، که به آن ارزش بازار رقیق شده می‌گویند؛ زیرا شامل توکن‌های قفل شده نیز می‌شود.
حداکثر عرضه کل تعداد کل توکن‌هایی که برای یک ارز دیجیتال خاص وجود خواهد داشت، چه ارزی که قبلا استخراج شده باشد یا چه در آینده عرضه شود.
دارندگان تعداد آدرس هایی که توکن مدنظر را دارند.
رسانه اجتماعی و کانال‌ها لینک‌هایی به کانال‌های رسمی رسانه‌های اجتماعی توکن.
اسم توکن نام و نشانه توکن: [نام رمز (TICKER)].
ادرس توکن آدرس حروفی – عددی منحصر به فرد که به عنوان شناسه برای هر توکن اختصاص داده شده‌است.
برنامه‌ی مالک یک نوع رده و شناسه منحصربه‌فرد که نشان‌دهنده برنامه مالک خاصی است که مسئول خواندن و نوشتن داده‌ها در بلاک چین است.
اختیار حسابی (معمولا چند امضایی) که دارای اختیار اعتبارسنجی تراکنش‌های درون شبکه است.
اعشارها یک توکن منفرد چقدر قابل تقسیم است (تعداد اعشار مجاز).
تک‌ها تگ‌های توصیفی که برای نشان دادن ماهیت توکن استفاده می‌شود. می‌توان از تگ‌ها برای یافتن توکن‌هایی که در طبقه بندی مشابه قرار دارند، استفاده کرد.
تراکنش‌ها فهرستی کامل و مرتب از تمام تراکنش‌های توکن.
دارندګان فهرست کاملی از تمام حساب‌هایی که توکن را دارند. این فهرست به‌ ترتیب و بر اساس مقدار توکن نگهداری شده و درصد سهم آن‌‌ها است‌.
آمار نمودارهای توزیع توکن و دارندگان.
بازارها فهرستی از تمام بازارهای شناخته شده و جفت‌هایی که از توکن پشتیبانی می‌کنند.

آموزش کار با سول‌اسکن – یافتن حساب‌های فعال سولانا

۱. با کلیک‌کردن بر روی گزینه [Analytics] می‌توانید تعداد حساب‌های فعال و دیگر معیارهای کلیدی بلاک‌چین را بیابید.

آموزش کار با سول‌اسکن - یافتن حساب‌های فعال سولانا

۲. صفحه Analytics مرورگر SolScan دارای طیف گسترده‌ای از اطلاعات در مورد نودهای شبکه، تعداد تراکنش‌ها در ثانیه (TPS)، توکن‌های جدید، NFTهای جدید و غیره است. در زیر گزینه حساب‌ها (Accounts)، می‌توانید تعداد کیف پول‌های فعال روزانه را بیابید.

آموزش کار با سول‌اسکن - یافتن حساب‌های فعال سولانا

۳- توجه داشته باشید که می‌توانید دوره‌های مختلف زمانی را در گوشه‌ی بالا سمت راست انتخاب کنید.

انتخاب بازه زمانی در سول‌اسکن

آموزش کار با Solscan – نحوه دسترسی به داشبوردهای دیفای

۱. برخی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) که در شبکه Solana داشبورد دارند در جست‌و‌جوگر بلاک‌چین Solana قرار داده‌ شده‌اند. می‌توانید این داشبورد‌ها را به سرعت در زیر برگه [Defi] پیدا کنید.

بخش مربوط به DeFi در سول اسکن

۲. به عنوان مثال نگاهی به داشبورد Orca بیندازیم. این داشبورد اطلاعات اولیه در مورد کل ارزش قفل شده (TVL)، حجم و جفت ارزهای دیجیتال فعال موجود در استخرهای نقدینگی آن را نشان می‌دهد.

دشبورد اورکا | آموزش کار با سول اسکن

آموزش سول اسکن – دسترسی به داشبورد NFT

۱. سول اسکن دسترسی به NFTها، معاملات و مجموعه‌های جدید را با داشبورد NFT آسان می‌کند. می‌توانید این بخش را در بالای وب سایت پیدا کنید.

آموزش سول اسکن - دسترسی به داشبورد NFT

۲. داشبورد NFT به شما امکان جست‌و‌جوی هر توکن بی‌همتای موجود در Solana را می‌دهد. برگه [Collections] لیستی از پروژه‌های NFT بر اساس حجم معامله را به شما ارائه می‌دهد. برگه [Trades] آخرین فروش‌ها را نشان می‌دهد و برگه‌ی [New NFTs] جدیدترین‌ توکن‌های یکتا را نشان می‌دهد.

بخش مربوط به NFT در مرورگر سول اسکن

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×