» آموزش » ماینر چیست؟
آموزش

ماینر چیست؟

2022-02-24 10259

ماینر چیست؟

ماینر-ارزجو

 

به فرایند تولید بیت‌کوین و پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین، استخراج یا ماینینگ گفته می‌شود. البته این تعریف بسیار ساده و پیش‌ پا افتاده‌ای از استخراج است.برای استخراج این ارز دیجیتال، باید از یک دستگاه ماینر استفاده کنید که به آن اسیک یا ASIC که مختصر شده کلمه مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است نیز می‌گویند. ماینر بیت کوین اصطلاحاً به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که مخصوص استخراج بیت کوین است و انواع بسیار گوناگونی دارند.

ماینر به چه کسی گفته می ‌شود؟

با پیدایش ارزهای دیجیتال و در راس آنها بیت کوین، افراد مختلف از سراسر دنیا می‌توانستند به راحتی و با استفاده از رایانه رومیزی (PC) خود اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کنند. به زبان ساده در ابتدای کار تمام افرادی که سیستم خود را در اختیار شبکه بلاک چین قرار می‌دادند به عنوان یک ماینر شناخته می‌شدند و درواقع همه‌ی نودها ماینر بودند.

با گذشت زمان و سخت‌تر شدن شبکه همه‌ی افراد حاضر در شبکه (سیستم‌های موجود در شبکه) قادر به استخراج بیت کوین نبودند و تنها افرادی که یک کارت گرافیک خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال تهیه کرده بودند می‌توانستند به ماین کردن بپردازند.

به مرور زمان این کارت‌های گرافیک نیز کارساز نبودند و سیستم‌های متصل به شبکه بلاک چین (نودها) باید برای استخراج ارزهای دیجیتال (در اینجا بیت کوین) یک دستگاه سخت افزاری خاص را تهیه می‌کردند، دستگاهی که سرعت و قدرت پردازش بالایی داشته باشد تا بتواند با دیگر دستگاه‌های سخت افزاری موجود در شبکه که به استخراج ارزهای دیجیتال مشغول هستند به رقابت بپردازد.

امروزه با رواج بیشتر ارزهای دیجیتال و سخت‌تر شدن روزافزون شبکه شاهد پیدایش استخرهای استخراج هستیم، به این ترتیب ماینرهایی که به تنهایی شانسی برای پیروزی در رقابت استخراج رمزارز ندارند، قدرت پردازش دستگاه سخت افزاری خود را در اختیار شبکه می‌گذارند و استخر استخراج با توجه به میزان قدرت هشی که دستگاه سخت افزاری در اختیار استخر استخراج قرار داده است، پاداشی را برای آنها در نظر می‌گیرد.

ماینرها درواقع همان صاحبان دستگاه‌های سخت افزاری هستند که با توجه به نظر خود، با کمک دستگاه ماینر خود اقدام به حل مسائل پیچیده می‌کنند تا امتیاز و پاداش اتصال یک بلاک را به انتهای زنجیره‌ی بلاک چین به دست بیاورند و یا اینکه با به اشتراک گذاری قدرت هش دستگاه ماینر خود در استخر استخراج بتوانند شانس خود برای دریافت سود را افزایش دهند، هرچند میزان سود دریافتی کمتر باشد.

دستگاه ماینر چیست؟

در حال حاضر هزاران ارز دیجیتال در بازار رمزارزها وجود دارند که از روش‌های مختلف اجماع برای اعتبار سنجی یک بلاک در شبکه بلاک چین استفاده می‌کنند. در این میان گروهی از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین از روش اجماع اثبات انجام کار یا Proof of Work (PoW) استفاده می‌کنند.استفاده از دستگاه ماینر با قدرت محاسباتی بسیار بالا برای استخراج ارزهای دیجیتالی که از روش اجماع اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کنند امکان‌پذیر است.

اجزای تشکیل دهنده ی یک دستگاه اسیک ماینر

  • کنترل برد
  • هشبرد (کارتهای پردازشگر )
  • فن های تهویه هوا
  • پاور تغذیه برق دستگاه

کنترل برد دستگاه ماینر چیست؟

کنترل برد دستگاه ماینر از مهمترین بخش‌های سخت افزاری دستگاه های ماینینگ می‌باشد. در واقع کنترل برد وظیفه ارتباط برقرار کردن بین هش بردهای دستگاه و همچنین انتقال دیتا خروجی و محاسبه شده توسط آن ها را بر عهده دارد. در صورت خرابی کنترل برد دستگاه ماینر شما عملا غیر قابل استفاده خواهد بود و از طرفی هر روز که دستگاه ماینر شما خاموش باشد‌، یعنی ضرر مالی.

در صورت خرابی کنترل برد دستگاه شما امکان روشن شدن یا ماینینگ را نخواهد داشت و در صورت خرابی باید دنبال کنترل برد جدید بوده که برای هر دستگاه ماینینگ‌، کنترل برد مخصوص به خود را دارد و در صورت خرابی می‌توانید کنترل بردها راخریداری و یا تعویض نمایید.

هش برد ماینر

هش برد ماینر-ارز جو

هش برد یکی از قطعات اصلی ماینر و در واقع قلب ماینر است است که با بخش پردازش دستگاه ارتباط دارد. وظیفه هشبرد ماینر انجام پردازش های سنگین بوده و معمولا از بقیه قطعات ماینر گران تر است .

و استهلاک بیشتری هم دارد. هشبرد با برد اصلی تفاوت دارد. چیپست های پردازشگر روی هش برد نصب میشوند و خرابی این چیپست ها، یا به اتمام رسیدن عمر آن ها از جمله دلایل شایع خرابی هش برد ماینر است.

مهم ترین عاملی که به هش برد آسیب وارد می کند حرارت بالا و استفاده طولانی مدت از ماینرها است، در واقع عامل کلی که عمر ماینر ها کاهش می دهد گرما است که در نتیجه میتواند به ماینر آسیب برساند. بنابرابن برای جلوگیری از خرابی هش برد باید از سیستم خنک کننده استفاده کرد، همیشه باید فن های ماینر خود را چک کنید، دلیل‌های آسیب دیدن این قطعه می‌تواند دمای زیادی که محیط دارد یا عملکرد ضعیف فن‌های خنک کننده باشد .

فن های تهویه هوای دستگاه ماینر

فن خنک کننده دستگاه ماینر-ارزجو

امروزه استخراج رمزارزها نیازمند دستگاه هایی با قدرت پردازش بالا می باشد گرمای زیادی تولید می کنند . برای از بین بردن گرمای موجود از انواع مختلفی فن ماینر استفاده می شود.

فن های مورد استفاده در دستگاه های ماینر در انواع مختلفی طراحی شده اند و ابعاد و اندازه ی آنها متفاوت می باشد . این فن ها می توانند از جنبه های گوناگونی از جمله ابعاد، وزن، توان مصرفی وچرخش در دقیقه متفاوت باشند. برای اینکه کارایی فن های دستگاه ماینر افزایش یابد، از آن در دو طرف دستگاه های ماینر استفاده میشود .

پاور تغذیه برق دستگاه

پاور تغذیه برق ماینر-ارز جو

 

منبع تغذیه (پاور) وظیفه ی برق رسانی به سایر قسمت های دستگاه ماینر را به عهده دارد. به عبارت دیگر پاور، برق AC را از ورودی برق دریافت می کند و آن را به برق DC که قابل استفاده برای سایر قطعات ماینر است تبدیل می کند. استفاده از منبغ تغذیه های تقلبی و غیر استاندارد به دلیل داشتن نوسانات در ولتاژ و آمپر میتواند صدمات جدی به دستگاه ماینر شما وارد کند.از بین تولید کننده های دستگاه های ماینر ، کمپانی بیت مین از قدیمی ترین و در عین حال از معتبرترین تولید کنندگان ماینرو تجهیزات جانبی ماینینگ میباشد. پاوربیت مین ساخت این کمپانی از بهترین پاورهای دستگاه های ماینینگ موجود در بازار هستند.

برترین تولید کنندگان دستگاه‌ های ماینر

Bit Main

در سال ۲۰۱۳ شرکت بیت مین تکنولوژی (BitMain Technology) در پکن چین تاسیس شد، دستگاه‌های سخت افزاری استخراج انت ماینر (AntMiner) هنوز هم جز بهترین ماینرها به حساب می‌آیند.

Micro BT

سال ۲۰۱۶ یکی از اعضای شرکت انت ماینر که ماینر AntMiner S9 را طراحی کرده بود از شرکت مربوطه یعنی بیت مین جدا شد و میکرو بی‌تی را تاسیس کرد. میکرو بی‌ تی سازنده‌ی ماینرهای WhatsMiner همچنان یکی از اصلی‌ترین رقبای شرکت بیت مین به حساب می‌آید.

-Ebang

شرکت Ebang محصولات ماینر خود را با نام Ebit عرضه می‌کند، شرکت Ebang نیز یکی از سردمداران تولیدکننده ماینرهای ای سیک به حساب می‌آید.

-Canaan

ماینرهای کنان (Canaan) برای افرادی که به دنبال یک دستگاه ماینر با قدرت هش بسیار بالا هستند خیلی مناسب نیست، اما به هر حال کاربرد خود را دارند. شرکت Canaan ماینرهای ای سیک خود را با نام آوالون (Avalon) تولید و عرضه می‌کند.

دلیل استخراج ارزهای دیجیتال

بسیاری بیت کوین را طلای دیجیتال می‌دانند، همان‌طور که برای به دست آوردن طلاهایی که هنوز از دل معدن استخراج نشده‌اند عملیات استخراج باید انجام شود، برای استخراج بیت کوین نیز باید عملیات استخراج صورت گیرد، البته تفاوت‌های در میان استخراج طلا و استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد.

همان‌طور که از نام ارزهای دیجیتال برداشت می‌شود، ارزهای دیجیتال، دیجیتالی هستند و ماهیتی فیزیکی ندارند و عملیات استخراج یا ماین کردن آنها نیز با عملیات استخراج طلا که ماهیتی فیزیکی دارد متفاوت است.

دستگاه‌ها و ابزاری که برای استخراج ارزهای دیجیتال به کار می‌روند نیز بالطبع متفاوت هستند، اما به هر حال عملیاتی باید صورت بگیرند که استخراج کننده‌گان (ماینرها) موفق به دریافت ارزهای دیجیتال کنند.

امنیت

بلاک چین در یک دسته از ارزهای دیجیتال بر اساس پروتکل اجماع PoW و یا اثبات کار فعالیت می‌کند، به این ترتیب قدرت هش در کل شبکه بلاک چین توزیع می‌شود، به عبارت دیگر ماینرها با قرار گرفتن در نقاط مختلف دنیا به توزیع پذیری قدرت هش کل شبکه کمک کرده و ارز دیجیتال مورد نظر را یک ارزدیجیتال کاملا غیرمتمرکز می‌کنند.
با تمام اینها اگر شخص و یا سازمانی بتواند قدرتی بیش از ۵۰ درصد از قدرت کل هش شبکه را در اختیار داشته باشد می‌تواند خطری برای امنیت شبکه ایجاد کند.
نگرانی از این تهدید برای رمزارز بزرگی همچون بیت کوین به دلیل بزرگی شبکه‌ی این ارز دیجیتال بی‌مورد است، اما به هر حال در رمزارزهایی که کوچکتر هستند باید به این مورد توجه شود.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج

۱. اینترنت پر سرعت

همان‌طور که می‌دانید ارزهای دیجیتال دارایی‌هایی دیجیتال هستند که برای استخراج و استفاده از آنها به اینترنت نیاز است. اینترنت آن هم از نوع پرسرعت یکی از مولفه‌های مورد نیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال است که در عمل ماین کردن باید وجود داشته باشد.

۲.  کیف پول امن

شما به عنوان یک ماینر چه در زمانی که خود به صورت انفرادی فعالیت می‌کنید و چه در زمانی که قدرت هش ماینر خود را در اختیار یک استخر قرار می‌دهید به یک کیف پول امن نیاز دارید تا پاداش استخراج خود را و یا سود دریافتی از استخر استخراج را در آن ارسال کنید.

۳. دستگاه سخت افزاری ماینر

و اما یکی از ضروری‌ترین ابزار موردنیاز و شاید اصلی‌ترین ابزار در ماین کردن، خود دستگاه استخراج یا ماینر باشد. با توجه به رمزارزی که قصد استخراج آن را دارید باید به تهیه یک یا چند دستگاه ماینر بپردازید.

توجه کنید که به عنوان مثال در حال حاضر خرید یک دستگاه  FPGA و یا حتی دستگاه ماینر ای‌سیک ضعیف برای استخراج بیت کوین اصلا منطقی نیست. پس با توجه به رمزارزی که قصد استخراج آن را دارید و با توجه به شرایط خودتان بهترین دستگاه ماینر را تهیه کنید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×