» آموزش » هاوینگ چیست(Halving)؟
فیوچرز-ارزجو
آموزش

هاوینگ چیست(Halving)؟

2022-02-26 00128

هاوینگ چیست؟

 

هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین‌‌،یکی از مشکلات عمده‌‌ای که در مورد ارزهای فیات وجود دارد این است که اگر بانک‌‌های مرکزی بیش از حد پول چاپ کنند، مطمئنا با کاهش ارزش ارز روبرو خواهند شد.به همین دلیل بود که ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین‌‌، قوانین این رمز ارز را به گونه‌‌ای تعیین کرد که پاداش‌‌های اهدایی به ماینرها برای استخراج بیت کوین،‌‌ تقریبا هر چهار سال یک بار(210 هزار بلاک) نصف می‌‌شود.بدین صورت موجودی بیت کوین‌‌ محدود خواهد شد و می‌‌توان تورم آن را تا حدودی کنترل کرد، چرا که قانون عرضه و تقاضا در مورد رمز ارزها نیز کاملا صادق است.

هالوینگ یا هاوینگ؟

در تلفظ عبارت هاوینگ (halving)، حرف «L» تلفظ نمی‌شود. بنابراین اگرچه در میان کاربران فارسی‌زبان از عبارت هالوینگ هم استفاده می‌شود، هاوینگ صحیح‌تر است.

نصف شدن پاداش بیت کوین‌‌ (Halving) به چه معناست؟

برای فهمیدن اینکه هاوینگ یا نصف شدن پاداش بیت کوین‌‌ چه معنایی دارد، باید در ابتدا با اصول استخراج بیت کوین‌‌ آشنا شوید. به صورت خلاصه، بیت کوین‌‌‌‌های جدید در ازای استخراج بلاک‌‌ به ماینرها اهداء می‌‌شوند.

زمانی که ساتوشی ناکاموتو قوانین پروتکل بیت کوین‌‌ را پایه نهاد، به دو مورد بسیار مهم اشاره کرد: اول اینکه موجودی بیت کوین‌‌ به 21 میلیون کوین محدود خواهد بود. دوم اینکه تعداد بیت کوین‌‌‌‌های ایجادشده در هر بلاک (پاداش‌‌ها) در هر 210,000 بلاک نصف خواهد شد.

فلسفه رویداد هاوینگ چیست؟

شاید شما هم از خودتان بپرسید که چرا طراحی این تغییر در پاداش ماینرها لازم بوده است و چرا نباید نرخ پاداش اعطایی به ماینرها را ثابت نگاه داشت. آیا این رویداد به ضرر ماینرها تمام نخواهد شد؟

پاسخ این سؤال در قانون عرضه و تقاضا نهفته است.

اگر بیت کوین‌های جدید به‌سرعت تولید شوند، یا تعداد بیت کوین‌های قابل تولید نامتناهی باشد، به‌ تدریج تعداد بالای بیت کوین‌های در گردش، ارزش آن را پایین خواهد آورد.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم، در یادداشت شخصی خود برای وب‌سایت بیت کوین‌مگزین، لزومِ کند کردن سرعت توزیع بیت کوین از طریق رویداد هاوینگ را این‌گونه شرح می‌دهد:

«علت اصلی انجام این کار کنترل تورم است. یکی از بزرگ‌ترین خطاهای ارزهای فیات سنتی که تحت کنترل بانک‌های مرکزی هستند، این است که این بانک‌ها می‌توانند به هر میزان که بخواهند پول چاپ کنند و اگر بیش‌ازحد چاپ کنند، ارزش ارز دولتی طبق قانون عرضه و تقاضا سریعاً رو به کاهش می‌گذارد.

بیت کوین برخلاف ارزهای رایج طوری طراحی شده است که مثل یک کالای باارزش، مانند طلا، عمل کند. میزان طلاهای موجود در دنیا محدود است و با استخراج هر گرم از آن، استخراج طلاهای باقی‌مانده سخت‌تر از قبل می‌شود.

به دلیلِ همین عرضه (موجودی) محدود است که طلا توانسته در طی شش هزار سال گذشته، جای پای خود را به‌عنوان یک وسیله تبادل و ابزار ذخیره ارزش محکم کند. کاری که امیدواریم بیت کوین هم از پس انجام آن برآید.»

آخرین بیت کوین در چه سالی استخراج می‌شود؟

طبق برآوردهای مربوط به رویداد هاوینگ، تعداد نهایی بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ به حدود ۲۱ میلیون (۲۰۹۹۹۹۹۹٫۹۷۶۹) واحد خواهد رسید.

آیا استخراج بیت کوین پایانی خواهد داشت؟

خیر، تا وقتی که بیت کوین وجود داشته باشد، استخراج آن‌ هم لزوماً ادامه خواهد داشت. هنگامی‌ که پاداش بلاک به قدری کاهش یابد که کفاف هزینه‌های استخراج‌ را ندهد، پاداش ماینرها از طریق کارمزد تراکنش‌ها تأمین خواهد شد.

در هرروز چه تعداد بیت کوین استخراج می‌شود؟

در هرروز به‌طور میانگین ۱۴۴ بلاک استخراج می‌شود که با این حساب (۲۴ ساعت شبانه‌روز * ۶۰ دقیقه در هر ساعت / ۱۰ دقیقه برای هر بلاک) میانگین تعداد بیت کوین‌های استخراج‌شده تا قبل از می ۲۰۲۰ (هاوینگ)، هر روز ۱۸۰۰ واحد است.

چرا هاوینگ مهم است؟

ماینرها باید زمان رویدادهای هاوینگ بیت کوین را بدانند و برایش آماده باشند چون این رویداد منجر به کاهش آنی درآمد می‎‌شود. این رویداد غالبا مقدار قابل توجهی بی‌ثباتی و آشفتگی برای بازار ارزهای دیجیتال به همراه دارد. این یک کارکرد داخلی شبکه بیت کوین است اما روی کل اکوسیستم کریپتوکارنسی تأثیر می‌گذارد. ضمناً هاوینگ راهی برای حفظ ارزش بیت کوین به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری است. این رویداد سوددهی بلندمدت ماینرها و دارندگان ارز BTC را تضمین می‌کند.

رویدادهای هاوینگ هسته مدل‌های اقتصادی ارز دیجیتال هستند چون اطمینان می‌دهند کوین ها با سرعتی ثابت منتشر خواهند شد. این نوع نرخ تورم پولی کنترل شده، یکی از تفاوت‌های اصلی رمز ارزها و ارزهای فیات سنتی (که عرضه نامحدود دارند) را رقم می‌زند.

گذشته بیت کوین نشان داده رویداد هاوینگ، یک همبستگی قوی با رشد انفجاری قیمت بیت کوین دارد. برای مثال اولین رویداد هاوینگ در شبکه Bitcoin، قیمت این رمز ارز را در عرض یک سال از 12 دلار به 1,150 دلار رساند. همین درباره دو رویداد دیگر هاوینگ نیز صدق می‌کند و آنها هم منجر به رشد قیمت شده بودند. البته عوامل زیادی روی رشد ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند اما قطعاً Halving یکی از مهمترین آنهاست.

هاوینگ چه تاثیری روی بیت کوین دارد؟

همانطور که گفتیم هاوینگ یکی از هسته‌های اصلی مدل اقتصادی بیت کوین است. پس تأثیر این رویداد مهم روی ارز BTC فقط به نوسانات قیمت محدود نمی‌شود. در این بخش مهمترین تأثیرات هاوینگ روی بیت کوین را با هم در ارزجو بررسی می‌کنیم.

تاثیر روی قیمت بیت کوین

کاهش پاداش بلاک روی قیمت بیت کوین تأثیر بلندمدت دارد. بعد از رویداد هاوینگ، به خاطر کاهش بیت کوین های عرضه شده در هر روز یک شوک عرضه رخ می‌دهد؛ اما این ضامن رشد انفجاری قیمت ارز BTC نیست. تجربه هاوینگ های قبلی نشان داده افزایش قیمت بسته به عرضه و تقاضای بیت کوین های در چرخش، تدریجی خواهد بود.

رویدادهای هاوینگ معمولاً از چند ماه قبل به تیتر اخبار تبدیل می‌شوند. به همین خاطر افراد با فرض رشد قیمت در ماه‌های آتی، شروع به خرید بیت کوین می‌کنند. این رفتار تریدرها که در بازارهای سنتی “پیش‌خور شدن” نام دارد، یکی از دلایل رشد انفجاری قیمت بعد از رویدادهایی مثل هاوینگ است. بعد از این رشد قیمت امکان دارد بازار بدون روند یا حتی نزولی شود چون افراد شروع به فروش دارایی‌هایشان خواهند کرد.

نتیجه‌گیری

بیت کوین با ویژگی‌های منحصر به فردی طراحی شده که همگی به حفظ ارزش و کمیابی آن کمک می‌کنند. هاوینگ هم برای این طراحی شد که با افزایش تقاضا و اقبال عمومی به این رمز ارز، نرخ تورم بیت کوین متناسب با قیمت آن کنترل شود. سیستم‌های خودگردان بیت کوین که هاوینگ یکی از آنهاست، ماینرها را تشویق می‌کنند صرف نظر از قیمت BTC و سایر عوامل همچنان از این شبکه حمایت کنند. دلایل زیادی برای قرار گرفتن بیت کوین در جایگاه اول ارزهای دیجیتال وجود دارد که قطعاً هاوینگ یکی از آنهاست.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×