» آموزش » ارزدیجیتال استلارStellar(XLM)چیست؟
استلار-ارزجو
آموزش

ارزدیجیتال استلارStellar(XLM)چیست؟

2022-03-08 00124

ارز دیجیتال استلار (XLM)چیست؟

استلار-ارزجو

ارز دیجیتال استلار (Stellar Lumens)  رمز ارزی است که مقیاس پذیرتر و سریعتر از بیت کوین است و نیازی به استخراج ندارد. سرعت انجام تراکنش های بین المللی توسط ارز دیجیتال استلار به حدی است که فقط در عرض 3 تا 5 ثانیه صورت می پذیرد. در ضمن استلار یک رمز ارز معتبر و کارامد برای تبدیل ارز دیجیتال به ارز فیات نیز است، که انجام معاملات بین المللی را بین هر جفت ارز امکانپذیر می کند.

تاریخچه استلار

استلار در اوایل سال ۲۰۱۴ توسط جد مک کالب (Jed McCaleb) و جویس کیم (Joyce Kim) با ایجاد یک هارد فورک از پروژه ریپل ایجاد شد. پس از ایجاد تغییرات اندکی در کدهای مهم توافق جمعی ریپل، شبکه‌ی فورک شده با عنوان استلار شکل گرفت. در همین زمان بود که جویس کیم ادعا کرد در پروتکل اولیه ریپل نقص وجود دارد (این بیانیه در پستی در وبلاگ رسمی آزمایشگاه‌های ریپل، توسط استیفن وجود دارد).

در پی چالش و بحث‌های ایجاد شده در مورد پروتکل ریپل، استلار شکل گرفت و در واقع یک نسخه به روز رسانی شده از پروتکل ریپل با یک الگوریتم جدید توافق جمعی، تحت عنوان استلار ایجاد شد. هدف اصلی این پلتفرم جدید، اتصال و ایجاد ارتباط بین افراد، سیستم‌های پرداختی و بانک‌ها در سرتاسر جهان بود. وایت‌پیپر (Whitepaper) و کد جدید نسخه به‌روز رسانی شده ریپل که تحت عنوان استلار شروع به کار کرده بود در آوریل ۲۰۱۵ منتشر شد و شبکه استلار در نوامبر همان سال به طور رسمی شروع به کار کرد.

در نهایت استلار در سال ۲۰۱۴ با ۱۰۰ میلیارد واحد از ارز دیجیتال خود شروع به کار کرد و نام ارز دیجیتال شبکه استلار با توجه به تغییراتی که در سال ۲۰۱۵ روی شبکه آن انجام شد از استلار به لومن (XLM) تغییر یافت.

چه کسی استلار را ساخته است؟

جک مک کالب یک برنامه نویس کامپیوتر است ایشان یکی از موسسین ریپل نیز هست.وی به علت اختلاف با تیم توسعه دهندگان ریپل از این تیم جدا شدواقدام به طراحی و عرضه یک ارز دیجیتال به نام استلار کرد.

ارز دیجیتال استلار چه خدماتی به افراد ارائه می کند؟

ارز دیجیتال استلار به دلیل امکانات و قابلیت هایی که دارد، توانسته است نام خود را در زمره یکی از رمز ارزهای خوش آتیه و جذاب برای سرمایه گذاری ثبت نماید.رمز ارز استلار نیز مانند سایر رمز ارزها بر مبنای بلاکچین و به صورت منبع باز و غیر متمرکز طراحی شده است. این رمز ارز نیز کاملا مستقل از دولتها می باشد و هیچ ارگان یا دولتی نمی تواند آن را کنترل کند.رمز ارز استلار در واقع پلتفرمی است که دوست دارد بعنوان پلی میان دنیای ارزهای دیجیتال و سیستم های پرداخت سنتی عمل کند. Stellar Lumens  به افراد کمک می کند تا بتوانند پرداخت های روزانه خود را به راحتی و بسیار سریع انجام دهند. لومن ارز دیجیتالی استلار بوده و با علامت اختصاری XLM نشان داده می شود. تقریباً 22.5 میلیارد سکه در گردش وجود دارد که حداکثر عرضه آن 50 میلیارد است. در ابتدا بیش از 100 میلیارد لومن موجود بود اما استلار تقریباً نیمی از سکه های خود را در نوامبر 2019 سوزاند. این حرکت باعث افزایش کوتاه مدت قیمت XLM در بازار شد. اگرچه این رالی به سرعت محو شد. توکن سوزی بحث برانگیز است زیرا به نوعی دستکاری است که سیستم های غیرمتمرکز قرار است از آن محافظت کنند.

بررسی وضعیت تحلیل تکنیکال استلار

استلار-ارزجو

استلار (Stellar) یک شبکه همتا به همتا (P2P) و غیر متمرکز است و توکن اختصاصی آن لومن (XML) نام دارد و در پلتفرم استفاده می‌شود. پلتفرم استلار در سال 2014 منتشر شد و از آن زمان تا کنون لومن (XML) توانسته به جایگاهی در میان 20 رمزارز برتر دست یابد.

توسعه‌دهندگان لومن (XLM) متوجه شدند که مردم در بسیاری از نقاط جهان دسترسی مناسبی به خدمات مالی ندارند و حتی اگر دسترسی هم داشته باشند، هزینه‌اش بسیار بالا است. به همین دلیل کوشیدند که دسترسی به خدمات مالی را میسر کنند.

لومن (XLM) در اوایل سال 2018 اوج قیمت خود را ثبت کرد و قیمت استلار به 0.8755 دلار رسید. جهش قیمت لومن مختصر بود و ارزش آن بعد از مدت کوتاهی به سطح قبلی خود بازگشت و در سراسر سال 2020 تقریباً یکنواخت بود. قیمت استلار قابل مقایسه با قیمت آن در حد فاصل سال‌های 2018 و 2019 نیست، اما همچنان نسبت به سال‌های آغاز شکل‌گیری قیمت قابل‌توجهی دارد. پیش از بررسی تحلیل تکنیکال استلار می‌بایست مزایا و معایب ارز دیجیتال استلار را بررسی کنید.

مزایای ارز دیجیتال استلار یا توکن لومن (XLM)

 • سرعت: هنگامی که از توکن لومن (XLM) برای انتقال وجوه به فرد دیگری استفاده می‌کنید، متوجه می‌شوید که سرعت آن به طرز باورنکردنی بالا و کارا است. انتقال وجوه در اغلب موارد 3-5 ثانیه زمان می‌برد. وصول‌کننده وجوه انتقالی را سریع‌تر از انتقال کابلی دریافت می‌کند؛ به ویژه در حالتی که انتقال پول به صورت پرداخت بین‌المللی باشد.
 • هزینه: همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، انتقال XLM به طرز محسوسی مقرون به صرفه است و این باعث می‌شود که نسبت به سایر شیوه‌های انتقال، دارای مزیت و قدرت رقابت باشد.
 • تبادل ارز آسان: پیدا کردن جفت ارز کارا در برخی رمزارزها ، کار دشواری است. اما هنگامی که از XLM استفاده می‌کنید گزینه‌های زیادی جهت مبادله در صرافی‌‌های مختلف در دسترس است.
 • قابل دسترسی: برای اینکه کار خود را با لومن (XLM) شروع کنید، به چیز زیادی نیاز ندارید. تنها به اتصال اینترنت و دسترسی به یک پلتفرم آنلاین یا یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز است.
 • تمرکززدایی: ارزدیجیتال استلار یک پلتفرم غیر متمرکز است؛ یعنی هیچ کس نمی‌تواند بر عملیات مربوط به کوین‌ها نظارت کند. جامعه استلار تراکنش‌ها را تصویب می‌کند و درستی انجام هر تراکنش در بلاکچین ذخیره می‌شود.

معایب ارز دیجیتال استلار یا توکن لومن (XLM)

 • غیرقابل استخراج: برخلاف بیت کوین، استخراج استلار (XLM) مادامی که از گواهی اثبات کار استفاده نکند، ممکن نیست.
 • عدم پذیرش گسترده به عنوان روش پرداخت: امروزه می‌توانید از بیت کوین برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید، اما XLM چندان توسط خرده فروشی‌ها پذیرفته نیست.

هدف استلار چیست؟

مدتی بعد از  جدایی مک کالب از تیم ربپل به دنبال یک هدف بزرگتر استلار را به دنیا معرفی کرد.هدف مک کالب چیزی نبود به غیر از ارائه تراکنش های مالی با هزینه کم و سرعت بالادر بستری کاملا امن معاملات خرد وکلان در سرتا سر دنیا انجام شود. که این را می توان یکی ازدلایل محبوبیت این ارز دانست . تا به امروز بسیار موفق عمل کرده است و روزانه به جمع طرفداران استلار افزوده می شود و این امر باعث رشد چشمگیر این ارز شده است.

تفاوت استلار و ریپل

می توان گفت اولین گام برای بررسی یک ارز دیجیتال اعتبار توسعه دهندگان آن ارز می باشد.تیم قدرتمند ارز دیجیتال استلارتوانسته با بالا بردن سرعت تراکنش ها و امنیت بالا شاهد رشد چشمگیر این ارز باشد.همانطور که قبلا اشاره کردیم ریپل و استلار شباهت های زیادی با هم دارند دلیل این امرهم می توان موسس این دو ارز مک کالب دانست.همچنین تفاوت های زیادی در این دو ساختار مشاهده می شود.تمرکز ریپل بیشتر بر روی بالابردن سطح دانش مالی،موسسات و بانک های معتبر جهان است.همانطور که می دانید استلار و ریپل هیچ کدام از دو مدل توافقی جمعی شناخته شده استفاده نمی کنند.استلار ازساختاری به نام “پروتکل اجماع استلار”استفاده می کند و ریپل از ساختار “اثبات صحت ” استفاده می کند.یک شباهت دیگر ریپل و استرلا این است که تزریق ارز در این دو شفافیت زیادی ندارد و توسط موسسین و جامعه کوچک آن اداره می شوداین امر باعث شده است بسیاری از طرفداران ارز های دیجیتال این دو ارز را دوست ندارند به این دلیل که این دو ارز دیجیتال را بیش از حد متمرکز می دانند.

 چه عوامل موثر بر قیمت استلار است؟

 1. هیجان در بازار

گاهی اوقات یک موج احساسی درباره یک ارز دیجیتال اتفاق می افتد.این موضوع تاثیر به سزایی برکاهش یا افزایش قیمت ارزمی شود.گاهی ممکن است این موج مدیریت شده و یا دروغ باشد که باعث افزایش و کاهش یک ارز شود.

 1. عرضه و تقاضا

در بازار دو عامل عرضه و تقاضا نقش به سزایی دارند. این دواصل جدایی ناپذیر ازهم هستند.همانطور که می دانید هرگاه عرضه ارز زیاد باشد و همچنین تقاضا برای خرید یک ارز کم باشد قیمت یک ارز کاهش می یابد. اما زمانی که عرضه کم باشد و تقاضا زیاد، قیمت ارز افزایش می یابد.واضح است که این اصل برعکس هم عمل می کنند.

 1. کاربرد پذیری

همانطور که می دانید هنگامی که یک ارز دیجیتال کاربرد های بیشتری نسبت به رمز ارز های دیگر داشته باشد استقبال بیشتری از آن می شود.شبکه استلار در حال پیشروی و رد شدن از اتریوم است چراکه استلار ارزانتر و سریعتر مبادلات مالی را انجام می دهد.

چه صرافی هایی از ارز دیجیتال استلار پشتیبانی می کنند؟

 • صرافی بیترکس

 • صرافی بایننس

 • صرافی کراکن

 • صرافی بیت فینکس

 • صرافی هیوبی

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
 • ×