» آموزش » بهترین بازی های متاورس معرفی 6 پروژه آینده دار
آموزش

بهترین بازی های متاورس معرفی 6 پروژه آینده دار

2022-02-07 10156

بهترین بازی های متاورس

متاورس چیست ؟

امروز بازی های متاورس یکی از بهترین بستر ها برای سرمایه گذاری در دنیای ارز دیجیتال می باشد . با توجه به رشد چشمگیر این بازی ها قبل از معرفی بهترین بازی های متاورس ابتدا نگاهی به مفهوم متاورس می اندازیم،متاورس از دو واژه متا (Meta) و ورس (Verse) تشکیل شده است. کلمه متا به معنی «برتر» و ورس که از کلمه  «Universe» گرفته شده به معنی «جهانی» است. به این ترتیب عبارت متاورس را می‌توان «جهان برتر» یا «برتر از جهان» تلقی کرد.متاورس به عنوان یک شبکه‌ مجازی عمل می کند که در آن کاربران قادر خواهند بود با یکدیگر و با دیگر اجزای محیط اطراف خود تعامل کنند. به عبارتی دیگر، در دنیای متاورس افراد به صورت آنلاین و مجازی به نقش‌آفرینی می‌پردازند.

با افزایش نفوذ بلاک‌چین در دنیای فناوری، پای متاورس به بازی‌های بلاک‌چینی باز شد. بازی‌هایی که افراد در آن می‌توانند آیتم‌های بازی را در قالب توکن خریداری و معامله کنند. البته توجه داشته باشید نوع عملکرد بازی‌های متاورس در بلاک‌چین، تفاوتی با بازی‌های غیر بلاک‌چینی ندارد و فقط دارایی‌های بازیکن در بازی به توکن تبدیل شده است.تاریخچه  واژه متاورس و خلق آن به دهه ۹۰ میلادی زمانی که نیل استفنسون (Neal Stephenson) کتابی با نام اِسنو کرَش (Snow Crash) منتشر کرد باز می‌گردد.این نویسنده در این کتاب برای اولین بار مفاهیمی مثل متاورس و آواتار (Avatar)  را در قالب داستان پیش‌بینی کرد. مفاهیمی که سالها بعد از آن با همین نام به دنیای دیجیتال راه پیدا کردند. این ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. مدت‌ها بعد نویسنده کتاب بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) ، ارنست کلاین (Ernest Cline) به روایت زندگی انسانها در سال ۲۰۴۴ می‌پردازد.

در متاورس زمان چه معنایی دارد !؟

اگر متاورس را دنیایی تصور کنیم که امکان ثابت نگه داشتن زمان در آن وجود دارد و امکان مشاهده تغییرات، زندگی و حتات بازگشت به عقب در آنوجود دارد، اغراق نکرده‌ایم. به‌طوری که در تمام پلتفرم‌های محاسباتی مختلف، VR، AR، رایانه‌های شخصی، دستگاه‌های تلفن همراه و کنسول‌های بازی ما قابل دسترسی خواهد بود. اکوسیستم آن متشکل از عناصر همگن و ناهمگنی مثل عناصر کاربر محور از جمله آواتار، تولید محتوا، اقتصاد مجازی، مقبولیت اجتماعی، امنیت و حریم خصوصی، اعتماد و مسئولیت‌پذیری است.

زمان در بازی های متاورس

 

واقعیت مجازی «VR» در متاورس:

واقعیت مجازی VR در بازی های متاورس

واقعیت مجازی «Virtual Reality» که به اختصار به آن «VR»  می‌گویند یک دنیای دیجیتالی است که افراد با ورود به آن و با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی با اشیاء و کلیه وقایه موجود در آن تعامل داشته باشند. به این صورت که کاربر با زدن این عینک وارد دنیای مجازی شده و در این دنیا می‌تواند تجربیت گوناگونی داشته باشد.

 

واقعیت افزوده «AR» در متاورس:

واقعیت افزوده یا «Augmented Reality» که به آن «AR» هم می‌گویند، در کنار واقعیت افزوده یا«VR»  ابزار تحقق متاورس محسوب می‌شود. به عبارتی دیگر عبارت واقعیت افزوده، همانطور که از اسمش پیداست، ماهیت اضافه‌کنندگی دارد. یعنی یک شی‌ء یا کاراکتر دیجیتالی را به یک فضا اضافه می کند.

اگر فیلم‌های گارفیلد ویا و از این قبیل فیلم‌ها را دیده باشیدکه در آن‌ها شخصیت‌های واقعی با شخصیت‌های غیرواقعی مانند حیوانات یا حتی شخصیت‌های کارتونی به بازی پرداخته‌اند بیشتر به مفهوم واقعیت فزوده پی می‌برید.هرچند مفهوم لایواکشن (Live Action) با مفهوم واقعیت افزوده متفاوت است، اما برای درک بهتر AR می‌تواند بسیار کمک کند. در حقیقت در واقعیت افزوده، تجربیات دیجیتالی، مانند این فیلم‌ها، بدون هیچ واسطه‌ای به دنیای فیزیکی ما اضافه می‌شوند و ما با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنیم.

متاورس و فیس‌بوک

فیس بوک و متاورس

شرکت فیس‌بوک (Facebook)،‌ غول حوزه فناوری، یکی از نمونه شرکت‌های پیشرو در حوزه متاورس است. همانگونه که در خبرها شنیدیم فیس‌بوک به‌تازگی اقدام به تغییر نام این کمپانی به «مِتا (Meta)» کرده است،زاکربرگ،مدیرعامل فیسبوک، در یک کنفرانس مجازی در این‌باره گفته:

«امیدوارم در آینده به‌عنوان یک شرکت متاورس دیده شویم و قصد دارم کار و هویت خود را بر آنچه در حال ساخت آن هستیم، تثبیت کنم. ما اکنون به‌عنوان دو بخش مختلف به کسب‌و‌کار خود نگاه می‌کنیم و گزارش می دهیم؛ یکی برای خانواده اپ‌هایمان و دیگری برای تلاشی که در پلتفرم‌های آینده انجام می‌شود.

از آنجاکه شرکت فناوری فیس‌بوک دارای پتانسیل بالای و منابع مالی گسترده است به نظر می‌رسد ورودآن به حوزه متاورس تحول بزرگی را در این حوضه ایجاد کند. از طرفی دیگر همکاری مشترک فیس‌بوک با شرکت‌های مطرح و بزرگ برای توسعه متاورس دلیل محکم دیگری بر گسترده‌بودن این پروژه است.مارک زاکربرگ در وصف دنیای متاورس اینگونه گفته: «در دنیای مجازی متاورس هرکسی می‌تواند هرکاری را که تصور می‌کند انجام دهد. با دوستان یا اعضای خانواده خود دور هم جمع شوند، کار کنند، در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند، با یکدیگر بازی کنند، به خرید بروند، و به طور کلی تمامی تجربه‌هایی که انجام آن‌ها را با موبایل یا کامپیوتر نمی‌توان تصور کرد، از نزدیک حس کنند».

خیلی‌ها فناوری متاورس را جایگزینی برای اینترنت امروزی می‌دانند که زاکربرگ یکی از همین افراد است و برای محقق شدن این آینده بسیار در تلاش است.»

 

 

 

بهترین بازی های متاورس:

در حال حاضر نیز برنامه‌های کاربردی مشابه با متاورس وجود دارد و درآمد قابل توجهی را برای افراد فراهم می‌کند. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) را می توان بهترین بازی متاورس دانست که جز بازی های سودآور است که بسیاری از کاربران برای تامین درآمد خود، بازی می کنند.

سکند لایف و دیسترالند نمونه‌های دیگری از ترکیب موفقیت آمیز برنامه‌های دنیای بلاک چین و واقعیت مجازی هستند. هنگامی که به آینده می‌نگریم، غول‌های بزرگ فناوری سعی می‌کنند راه را پیش ببرند. اما با این وجود، جنبه های غیرمتمرکز صنعت بلاک چین به بازیکنان کوچکتر نیز اجازه می‌دهد تا در توسعه متاورس نیز مشارکت کنند. در ادامه به معرفی بهترین بازی های متاورس می پردازیم.

1)اکسی اینفینیتی محبوب ترین بازی متاورس(Axie Infinity)

بازی اکسی اینفینیتی بهترین بازی متاورس

اکسی اینفینیتی یک بازی برای کسب درآمد است که به بازیکنان کشورهای در حال توسعه فرصتی برای کسب درآمد ثابت می‌دهد. با خرید یا هدیه گرفتن از سه موجود به نام Axies، یک بازیکن می‌تواند شروع به پرورش توکن Smooth Love Potion (SLP) کند. با وجود اینکه اکسی اینفینیتی یک کاراکتر سه بعدی یا آواتار منحصر به فرد را ارائه نمی‌دهد، به کاربران این فرصت را می‌دهد تا کارهایی شبیه به متاورس را انجام دهند. در این بازی کاربران می‌توانند با پروش حیوانات مورد علاقه خود به صورت مجازی کسب درآمد کنند.

اکسی اینفینیتی یک جامعه متشکل از حیوانات خانگی دیجیتالی است که در آن شما موجوداتی به اسم «اکسی» را خریداری می‌کنید و از آن‌ها برای مبارزه، کشف قسمت‌های مختلف بازی و همچنین تولید مثل استفاده خواهید کرد. این بازی توسط شرکت بازی سازی Sky Mavis توسعه یافت و بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده است. محدودیت سنی بازی اکسی اینفینیتی +۱۸ سال است اما به دلیل نداشتن پروسه تایید هویت مشخص و همچنین سبک آن که شبیه بازی‌های پوکمون است، خیلی از افراد جوان‌تر نیز به آن علاقه نشان داده‌اند.

خرید و فروش اکسی در بازی اکسی اینفینیتی:

هر کدام از اکسی های موجود در بازی کاملا منحصر به فرد هستند و به صورت NFT عرضه می‌شوند. در دنیای رمزارزها، NFT به سرمایه‌ای گفته می‌شود که کاملا غیرقابل جایگزین است و در صورتی که یک NFT خریداری کنید، فقط خود شما مالک آن خواهید بود. حتی در صورتی که کسی بتوانید به هر شکلی به تصویر NFT موردنظر دستیابی پیدا کند، به هیچ عنوان نمی‌تواند شناسه مشخص کننده آن را به دست بیاورد و شناسه آن تا زمان فروش متعلق به خود شما خواهد بود. در بازی اکسی اینفینیتی، حتی در صورتی که بازی نکنید هم خود شما مالک کاراکترهای خریداری شده خواهید بود و می‌توانید به هر شکلی که دوست دارید از آن‌ها استفاده کنید.

شرکت سازنده بازی اکسی اینفینیتی

سازنده بازی اکسی اینفینیتی شرکت بازی سازی Sky Mavis است که توانست به لطف محبوبیت بالای این بازی، درآمد چشمگیری کسب کند. در سال ۲۰۲۱ این شرکت از محل کارمزد تراکنش‌های داخل بازی حدودا ۷۰۰ میلیون دلار درآمد داشت و انتظار می‌رود در سال آینده این درآمد به یک میلیارد دلار نیز برسد. این در حالی است که این استارتاپ ویتنامی فقط سه سال از تاریخ تاسیس آن می‌گذرد و توانسته در این مدت کوتاه از مرز دو میلیون کاربر روزانه عبور کند.

 

2)دسنترالند از بهترین بازی های متاورس(Decentraland)

دسنترالند

بازی دسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی است که از بلاکچین اتریوم استفاده می‌کند.بازی دسنترالند در سال ۲۰۱۷ بود که با انجام یک عرضه اولیه کوین (ICO) توانست ۲۴ میلیون دلار جذب سرمایه داشته باشد. ابن بازی جذاب نسخه بتای خصوصی خود را در سال ۲۰۱۹ راه اندازی کرد و در فوریه ۲۰۲۰ برای عموم آزاد شد و اکنون همه می‌توانند از آن استفاده کنند.بعد از آنکه عموم مردم توانستند از بازی دسنترالند (Decentraland) استفاده کنند، از آن زمان طیف گسترده‌ای از تجربیات از جمله بازی‌های تعاملی، صحنه‌های گسترده D3 به کاربران این بازی ارائه شد.نحوه بازی بلاکچین دیسنترالند ساده است و می‌توانید به راحتی یاد بگیریرد. این پلتفرم همچنین دارای دو توکن Mana و Land  است.
دسنترالند روی بستر بلاک چین اجرا می‌شود و برای حمایت از ایجاد، توسعه، میزبانی و فروش اموال مجازی ایجاد شده است.دو متخصص بلاک چین به نام‌های آری میلیش و استبان اوردانو  این پروژه را طراحی کرده‌ و توسعه داده‌‌اند. آنها چندین سال را صرف توسعه بلاک چین و قراردادهای هوشمند دسنترالند کردند و سرانجام در سال ۲۰۲۰ موفق به راه‌اندازی پلتفرم و شبکه اصلی شدند.

3)سند باکس یکی دیگر از بهترین بازی های متاورس (Sandbox)

بازی سندباکس
سندباکس یک دنیای مجازی و متاورس است،در بازی سندباکس، همه افراد قادر به ساخت بازی‌های 3 بعدی به صورت رایگان و مشارکت در یک متاورس پهناور غنی از ساخته‌ها و تجربیات شگفت‌انگیز هستند. سند باکس دارای یک توکن محلی به نام SAND است که پایه تمام تراکنش‌ها و فعالیت‌های دورن بازی محسوب می‌شود. علاوه بر سند، توکن‌های دیگری مانند LAND و ASSET هم وجود دارند. لندها نوعی توکن NFT مبتنی بر استاندارد ERC-721 و نماینده قطعات دیجیتالی ملک و املاک در این بازی هستند. ASSETها هم بر اساس استاندارد ERC-1155 ساخته می‌شوند و برای استفاده در Game Maker کاربرد دارند.

4)سکند لایف یکی بازی منقلب کننده(SecondLife)

بازی سکندلایف زمانی که در سال ۲۰۰۳ به بازار عرضه شد، یک دنیای مجازی سه‌بعدی بود که کاربران در آن می‌توانستند هرکسی باشند که دوست داشتند. این بازی در همان سال اول توانست توجه زیادی را به خودش جلب کند. با وجود اینکه این بازی یک محیط آنلاین است، تأثیر آن حتی به دنیای واقعی هم رسید و حتی شامل یک اقتصاد مجازی هم بود که با پول واقعی مدیریت می‌شد. درواقع بازی سکندلایف یک محیط پیچیده و سرشار از مخاطرات و احتمالات فراوان است. این بازی در سطح ابتدایی خود، یک محیط آنلاین است که توسط یک شرکت مستقر در سانفرانسیسکو با نام Linden Lab طراحی شده است. سکندلایف یک محیط آنلاین است که کاربران آن (که با نام شهروند شناخته می‌شوند) می‌توانند با استفاده از آواتار خودشان را به‌صورت مجازی معرفی کنند و با دیگر آواتارها، مکان‌ها و اشیاء تعامل داشته باشند.

5)انجین یکی از بهترین پلتفرم ها برای بازی های متاورس(ENJ)

بازی متاورس enj

انجین یک پلتفرم بازی است که بر روی خلق عناصر قابل جمع آوری که مالکیت آنها با کاربران است، تمرکز دارد. پلتفرم انجین روش‌هایی برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهد که قابل استفاده در چندین بازی ویدیویی است. این موارد استفاده شامل آثار هنری قابل جمع آوری یا حتی کوپن‌های داخل فروشگاه هستند. این دارایی‌ها با استاندارد ERC1155 ساخته می‌شوند. بازی‌های بلاک چینی به بازیکنان اجازه می‌دهند که مالک واقعی عناصر داخل بازی باشند و آنها را بفروشند. این شرکت در سال ۲۰۰۹ بنیانگذاری شده و از سال ۲۰۱۷ و در طی برگزاری یک ICO موفق، بر روی بازی‌های بلاک چینی تمرکز کرده است.شرکت انجین که در سنگاپور واقع شده، همچنین همکاری خود با سامسونگ را در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد و از تکنولوژی خود در گوشی‌های مدل گلکسی S10 استفاده کرد. این همکاری باعث افزایش قیمت توکن این پلتفرم شد و در رسانه‌های مختلف غوغا به پا کرد.

چگونگی کارکردن انجین:

کاربرد اصلی انجین برای مدیریت و ذخیره محصولات مجازی بازی‌هاست. این محصولات می‌توانند از ارزهای داخل بازی گرفته، تا توکن‌های نماینده آیتم‌های منحصربه‌فرد داخل بازی مانند شمشیرها یا اکسسوری‌های کاراکترها را شامل شوند. برای ساخت و حذف آیتم‌های داخل بازی، مراحل زیر انجام می‌شود:

  1. خرید (Aquisition): توسعه‌دهندگان رمز ارز انجین کوین می‌خرند.
  2. ساخت (Minting): توسعه‌دهندگان آیتم‌های داخل بازی را با استفاده از ارز دیجیتال ENJ خریداری شده طراحی می‌کنند.
  3. بازی (Gaming): بازیکنان توکن‌ها را کسب کرده و از آن‌ها برای عملیات مختلف داخل بازی استفاده می‌کنند.
  4. ترید (Trading): بازیکنان توکن‌ها را با یکدیگر معامله می‌کنند.
  5. آب کردن یا فروش (Melting): بازیکنان توکن‌ها را در ازای دریافت رمز ارز ENJ می‌فروشند

 

بلاک توپیا (Bloktopia)

معرفی بازی توپیا

بلاک توپیا یک پروژه متاورس و دارای ارز دیجیتال BLOK است که در این مطلب، کیف پول ها و صرافی های بازی بلاکتوپیا را بررسی می‌کنیم.

پلتفرم بلاک چینی الروند (Elrond) اخیرا همکاری خود با پروژه و بازی بلاک توپیا (Bloktopia) و ارز دیجیتال Blok را اعلام کرد و به جمع تازه‌ترین کسب و کارهای رمز ارزی در حوزه متاورس تبدیل شد. حتی شرکت فیسبوک هم با تغییر برند خود به متا (Meta)، با در آغوش گرفتن متاورس ادعا کرد که این فناوری جدید به برقراری بهتر ارتباط میان افراد و رشد کسب و کارها کمک می‌کند.پروژه Bloktopia روی شبکه پالیگان (Polygon) قرار دارد و توسط بنیان‎‌گذاران واقعیت مجازی پلی استیشن سونی و با استفاده از موتور بازی کراس پلتفرم یونیتی (Unity) طراحی شده است. متاورس بلاک توپیا این امکان را به بازدیدکنندگان می‌دهد که در سطح ساده یا پیشرفته آموزش ببینند، درآمد کسب کنند، با دوستان‌شان بازی کنند، شبکه ارتباطی بسازند و بسیاری موارد دیگر.

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×