» آموزش » ترژر دائو چیست؟ آشنایی با Treasure DAOو توکن مجیک (MAGIC)
ترژر دائو
آموزش

ترژر دائو چیست؟ آشنایی با Treasure DAOو توکن مجیک (MAGIC)

2022-03-14 00130

سازمان مستقل غیرمتمرکز ترژر (Treasure DAO) تلاشی غیرمتمرکز برای ساخت نینتندویی غیرمتمرکز است؛ فضایی که در آن توکن مجیک (MAGIC) – و دیگر اجزا – به عنوان کنسول عمل خواهد کرد. در این مطلب با ترژر دائو (Treasure DAO) و اکوسیستم آن، اعم از توکن مجیک، فروشگاه Trove و برخی از پروژه‌ها و بازی‌های راه‌اندازی شده در اکوسیستم آشنا خواهیم شد.

ترژر (Treasure) چیست؟

ترژر اکوسیستم NFT غیرمتمرکز ساخته شده بر بستر شبکه آربیتروم است که به شکل اختصاصی برای پروژه‌های متاورسی طراحی شده است. هر پروژه که در بازار ترژر لیست می‌شود از توکن MAGIC در اقتصاد خود استفاده می‌کند. علاوه بر آن بازی‌ها روایت اختصاصی خود را دارند. توکن مجیک، تنها ارز دیجیتال ترژر و بازار NFT آن است. بدین ترتیب این توکن می‌‌تواند در حکم ارز ذخیره‌ای (Reserve Currency) مجموعه‌ای از متاورس‌ها به کار رود. پروژه‌های تحت اکوسیستم ترژر، به شکل اقتصادی و روایتی به یکدیگر و توکن MAGIC ارتباط دارند. DAO ترژر از نرخ انتشار توکن مجیک برای حمایت از پروژه‌های جدید و قدیمی استفاده می‌کند.

متاورس اصلی فعلی ترژر، بریج ورلد (Bridgeworld) نام دارد. در این دنیا، مجیک ضرب و برداشت می‌شود. بریج ورلد اقتصادی سه‌گانه دارد:

توکن مجیک که به عنوان نیرو و توان محرکه به کار می‌رود.

گنجینه‌ها (Treasures) که به شکل توکن NFT هستند و حکم منابع این دنیا را دارند.

لژیون‌ها (Legions) که آن‌ها نیز NFT بوده و حکم کارگران/کارگزاران دنیا را دارند.

در واقع لژیون‌‌ها با استفاده از گنجینه‌ها اقدام به استخراج مجیک می‌‌کنند. توکن‌های استخراج شده (این استخراج ربطی به الگوریتم گواه اثبات کار ندارد و صرفا استفاده از عناصر بازی در اقتصاد متاورس است)، به عنوان نیرو و توان لژیون‌ها برای ماجراجویی و ساخت آیتم‌های جدید با استفاده از گنجینه‌‌ها به کار می‌روند.

Bridgeworld

بازی بریج ورلد Bridgeworld

بریج ورلد یک بازی استراتژیک و متاورس محوری اکوسیستم ترژر است. در این دنیا کاربران با یکدیگر تجارت می‌کنند، به ماجراجویی و تصاحب منابع می‌پردازند و امکان استیکینگ مجیک از طریق معدن اطلس را دارند. داستان و قصه بازی نیز به شکل غیرمتمرکز و با مشارکت کاربران نوشته شده است.

Life

Life | Treasure DAO MAGIC

بازی زندگی (Life)، همانطور که شاید از نام آن پیداست، به نوعی شبیه‌سازی زندگی است. در این دنیا قلمروها و اقوام مختلفی وجود دارند و هر کاراکتر برای رشد از نوزادی تا مرگ، نیازمند توکن مجیک است.

Smolverse

Smolverse

اسمول‌ورس، دنیایی است که شخصیت‌های آن را مجموعه NFTهای مختلف Smol تشکیل می‌دهند؛ مجموعه‌‌هایی همچون SmolBrains، SmolBodies و SmolCars.

علاوه بر دنیاهای ذکر شده، ابزارهای گسترده‌ای نیز توسط جامعه کاربری فعال این پروژه توسعه یافته‌اند. برای مثال برای دیدن اطلاعات مربوط به فروش NFTهای پروژه‌های متعددی در صف راه‌اندازی در این فضا هستند. از مهم‌ترین این پروژه‌ها می‌توان به BattleFly اشاره کرد. با مراجعه به دیسکورد ترژر، می‌توانید شانس خود را برای وایت لیست شدن در مینت توکن‌‌های پروژه‌های جدید امتحان کنید.

توکن مجیک چیست؟

توکن MAGIC بر روی شبکه لایه دو آربیتروم و همچنین به فرم توکن ERC-20 در شبکه لایه یک اتریوم موجود است. قیمت توکن مجیک (MAGIC) در زمان نگارش این مطلب (۲۱ اسفند) ۲.۷۸ دلار است. ارزش بازار این توکن بنا بر داده‌های سایت کوین مارکت کپ ۷۹ میلیون دلار است (که به نظر می‌رسد عرضه در گردش در آن کم منظور شده است) که از این حیث در رتبه ۲۹۲۹ ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد.

بیشترین قیمت تاریخی این توکن در یک اسفند ۱۴۰۰ با قیمت ۶.۳۲ دلار رقم خورد. کمترین قیمت تاریخی آن نیز در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۷ آبان ۱۴۰۰) در قیمت ۰.۱۸۳۷ به دست آمد.

برنامه زمانی ضرب توکن MAGIC
نحوه تخصیص توکن مجیک
نحوه تخصیص توکن مجیک

ده درصد از کل عرضه به تیم سازنده، ۱۵ درصد به صندوق توسعه اکوسیستم، ۱۷ درصد به مشوق‌های تامین نقدینگی، ۲۵ درصد به استخراج (درون بازی) و ۳۳ درصد به صندوق خزانه اختصاص یافته است. با تغییر روش اداره این پلتفرم به DAO، در خصوص تخصیص دو بخش اول (تیم و بخش مربوط به توسعه اکوسیستم) توسط کاربران رای‌گیری انجام خواهد شد.

نقشه راه Treasure DAO چیست؟

با توجه به شیوه اداره این اکوسیستم، شاید نتوان نقشه راه مدون و دقیقی برای آن متصور بود، چرا که نحوه تصمیم‌گیری بسیار پویا و مبتنی بر بحث‌های صورت گرفته در فروم این پروژه و سپس رای‌گیری انجام شده در پلتفرم اسنپ شات (Snapshot) است. رای‌گیری بر مبنای دارایی gMAGIC یا در واقع مجیک قفل شده (مشابه ساختار توکن قفل شده کرو veCRV) کاربران صورت می‌گیرد. با قفل کردن هر چه طولانی‌تر توکن‌‌های مجیک خود، وزن رای بیشتری به دست می‌آورید.

این پلتفرم قصد ایجاد بازی جدیدی بر مبنای لژیون‌ها را دارد. در این بازی کارتی (Auto Battler)، لژیون‌ها با یکدیگر نبرد خواهند کرد. همچنین همکاری این اکوسیستم با بازی‌‌ها و پروژه‌های دیگر گسترده‌تر خواهد شد. این اکوسیستم بنا دارد تا علاوه بر مارکت‌پلیس فعلی و اختصاصی خود۷ بازاری برای تبادل NFT در آربیتروم ایجاد کند که ارز مبادله آن اتر باشد و از درآمد آن برای گسترش خزانه استفاده نماید. در حال حاضر، در مارکت پلیس ترژر، کمیسیون هر نقل و انتقال پنج درصد است که نیمی از آن به خالق اثر و نیمی دیگر به خزانه‌داری می‌رسد.

در پستی که اخیرا توسط DAO منتشر شد، اشاره‌ای به این موضوع شده بود که ممکن است مدل Free-Mint نتواند در درازمدت پایدار باشد. دائوی ترژر به روش‌های نوآورانه برای گنجاندن مجیک در قلب پروژه‌های جدید وفادار خواهد ماند.

تیم توسعه‌دهنده ترژر کیست؟

اگرچه توسعه Treasure در گرو همکاری و تعامل گسترده کاربران بوده است، اما برخی نفرات نقش مهمی در ایجاد آن داشته‌اند. از میان آن‌ها می‌‌توان به جان پتن (John Patten) اشاره کرد که یکی از هم‌بنیان‌گذاران پروژه و مشاور اصلی آن است. دیگر هم‌بنیان‌گذار ترژر فردی است که با نام گارپ (Gaarp) شناخته می‌شود. او مشاور رشد و طراح توکنومیکس پروژه است.

در اواخر سال ۲۰۲۱، Treasure موفق به جذب سرمایه ۳ میلیون دلاری شد. این دور جذب سرمایه که توسط صندوق 1kx رهبری می‌شد، شرکت‌کنندگانی همچون گیلد معروف Merit Circle، Ready Player DAO و Blackpool داشت.

 منبع Treasure

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×